کد خبر: 971460 A

در گفت وگو با ایلنای فارس مطرح شد؛

مدتی است که عراق به عنوان یکی از بازارهای مهم برای محصولات کشاورزی و لبنی استان فارس،بازارهایش را به روی محصولات و کالاهای ایرانی بویژه استان فارس بسته است؛این مهم باعث شد تا اقتصاد استان با مشکلات زیادی مواجه شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا ممنوعیت تجارى در بخش محصولات کشاورزى این بار از سمت همسایه غربى کلید خورده است. برابر  تصمیم جدیدى که دولت عراق اتخاذ کرده، واردات 29 قلم محصول کشاورزى و غذایى به این کشور ممنوع شده است. بررسى لیست ممنوعه هاى وارداتى به عراق نشان دهنده طیف مختلفى از محصولاتی مانند ذرت، بادمجان و گوجه فرنگى گرفته تا ماهى دریایى و عسل و شیره خرما است.

عراق به عنوان یکى از اصلى ترین کشورهاى واردکننده کالا از ایران در سال هاى گذشته تلاش کرده اقتصاد خود را تقویت کند و همین امر به کاهش نسبى تقاضاى این کشور در برخى بازارهاى وارداتى منجر شده است. استان فارس جزو استان هایى بوده است که در سال هاى گذشته توانسته بخش مهمى از بازار عراق را در تامین و توزیع محصولات کشاورزى، لبنى و..... به خود اختصاص دهد که متاسفانه این ممنوعیت باعث ایجاد مشکلات متعددى براى اقتصاد فارس مى شود.

آن طور که رازقى، رئیس اتاق بازرگانى، صنایع، معادن و کشاورزى فارس مى گوید: نباید فراموش کرد که در شرایط فعلى هیچ کشورى حاضر نیست خودش را به خاطر ایران به خطر بیندازد و محصولات ایرانى را خریدارى کند.

وى خاطر نشان مى کند: متاسفانه در حال حاضر کشور عراق در بخش خرید محصولات ایرانى در حالت عقب نشینى است.

عراق براى ایرانیان ویزا صادر نمى کند

جمال رازقی در گفت و گو با ایلنا با بیان اینکه کشورعراق یک بازار بزرگ براى محصولات کشور ایران و استان فارس به شمار مى رفت، مى افزاید: در حال حاضر کشور عراق به بهانه شیوع بیمارى کرونا براى ایرانیان ویزا صادر نمى کند، این در حالى است که عراق براى ایرانى هایى هم که در کشورش با راه اندازى واحدهاى تولیدى و ..... سرمایه گذارى کردند اقدام به صدور ویزا نمى کند.

وى با اشاره به اینکه دولت عراق علاوه بر محروم کردن واردات کالا میزان تعرفه برخى از کالاهاى ایرانى را نیز به شدت افزایش داده است، مى افزاید: طبق موضوعاتى که از گوشه و کنار شنیده ام دولت عراق در مقابل ممنوعیت واردات محصولات ایران به دیگر کشورهاى عربى امتیازاتى داده است.

 موضوع سیاسى است

رئیس اتاق بازرگانى فارس با اشاره به اینکه معتقدم که ممنوعیت واردات کالاهاى ایرانى به کشور عراق یک موضوع سیاسى است، بیان مى کند: از این رو چندان نمى توان روى این بازار حسابى باز کرد.

رازقى با بیان اینکه تا زمانى که فرمان اقتصاد کشور در دست سیاسیون است، وضع همین است بنابراین فعالان اقتصادى جهت بهبود این وضع سال هاست که فریاد مى زنند اجازه دهید چندسالى هم فعالان اقتصادى نبض اقتصاد کشور را به دست بگیرند تا تاثیرش را بر زندگى مردم مشاهده کنید.

رئیس اتاق بازرگانى فارس در ادامه با اشاره به اینکه متاسفانه در اختیار نداشتن نهاده هاى تولید هم مشکلاتى را براى ما ایجاد کرده است مى افزاید: در حال حاضر دولت و مجلس به دنبال چاره براى تولید تخم مرغ و در اختیار قرار دادن این محصول به مردم هستند که متاسفانه این مهم از دیگر مشکلات کشور به شمار مى رود.

N83324766-73045833

وى مى گوید: شرایط به گونه اى شده که هر روز نوبت به کمبود یک محصول مى رسد به طورى که یک روز به دنبال پوشک و  روز دیگر به دنبال تخم مرغ هستیم.

 بازارهاى صادراتى محصولات نباید تنها به یک کشور محدود شود

مدیرتوسعه و بازرگانى سازمان جهاد کشاورزى استان فارس هم با اشاره به اینکه کشور عراق به دلیل خودکفایى، واردات اقلام و محصولات کشاورزى از ایران را ممنوع کرده است، مى افزاید: اما نباید فراموش کرد که بیشتر محصولاتى که وارداتش به عراق ممنوع شده است کالاهاى خام هستند؛ این در حالى است که در بخش صادرات محصولات فرآورى شده مشکلى نداریم.

صمد رنجبرى در گفت و گو با ایلنا با اشاره به اینکه در این شرایط نیاز است تا محصولات فرآورى شده را به دیگر کشورها صادر کنیم، مى افزاید: در حال حاضر 80 درصد محصولات فرآورى شده و در بسته بندى هاى مناسب از استان فارس به دیگر کشورها صادر مى شود و در این بخش مشکلى نداریم.

مدیرتوسعه و بازرگانى سازمان جهاد کشاورزى استان فارس در ادامه با اشاره به اینکه در بخش صادرات محصولات فرآورى و بسته بندى شده مشکلى نداریم مى افزاید: اگر بتوانیم محصولات فرآورى شده را به دیگر کشورها صادر کنیم همیشه مى توانیم در صادرات کالاها از استان به دیگر کشورها موفق باشیم.

مدیرتوسعه و بازرگانى سازمان جهاد کشاورزى استان فارس با اشاره به اینکه نباید بازارهاى صادراتى محصولات مان را تنها به یک الى دو کشور محدود کنیم، مى‌افزاید: بى‌شک تنوع بازارهاى صادراتى مى تواند سبب رونق اقتصادى شود تا در صورتى که یک کشور وارداتش را محدود کرد، بتوانیم صادرات محصولات استان را به دیگر کشورها انجام دهیم.

رنجبرى با بیان اینکه در حال حاضر محصولات استان فارس به کشورهاى افغانستان، امارات، قطر، عمان و کشورهاى حوزه فدراسیون روسیه صادر مى شوند ادامه مى دهد: نباید فراموش کرد افزایش استاندارهاى محصولات استان مى‌تواند باعث شود که از امکانات و ظرفیت بازارهاى این کشورها به خوبى بهره ببریم.

 

استان فارس اقتصاد عراق واردات سیاسی کاری کشورهای عربی حوزه خلیج فارس تحریم های جدید صادرات ایران کروناویروس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر