کد خبر: 968976 A

قهرمانی خبر داد:

معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش استان فارس از اجرای طرح کوچ (کنترل وزن و چاقی دانش آموزان) در سراسر استان خبر داد.

به گزارش ایلنا، احمدعلی قهرمانی در دومین نشست هم اندیشی و توجیهی اجرای طرح کنترل وزن و چاقی دانش آموزان با عنوان اختصاری (کوچ) که با حضور روسای ادارات ، معاونین پرورشی و تربیت بدنی و کارشناسان و کارشناس مسئولان سلامت و تربیت بدنی مناطق 59 گانه استان به صورت وب کنفرانس برگزار شد، اظهار داشت: در دهه‌های اخیر بیماری های غیر واگیر از قبیل مشکلات قلبی- عروقی و ... در بسیاری از کشورها به شدت افزایش یافته است.

قهرمانی با اشاره به دلایل افزایش بیماری های غیر واگیر افزود: با توجه به پیشرفت‌های اقتصادی، اجتماعی  و زندگی شهرنشینی و صنعتی شدن جوامع، تغییرات سریعی در الگوی غذایی و سبک زندگی جوامع بشری ایجاد شده و آمارهای مختلف نشان می دهد که اضافه وزن و چاقی دانش آموزان به عنوان یک عامل خطر و زمینه ساز بیماری های غیر واگیر مانند دیابت نوع 2، فشارخون بالا، مشکلات قلبی -عروقی و ... در بسیاری از کشورها به مرز هشدار رسیده است.

به گفته قهرمانی با توجه به مطالعه کاسپین، حدود 21 درصد کودکان و نوجوانان ایران دچار اضافه وزن و یا چاقی هستند.

در ادامه قهرمانی از اجرای طرح کوچ(کنترل وزن و چاقی دانش آموزن) خبر داد و گفت: دستورالعمل این طرح از وزارتخانه ارسال شده و در تمام استان برای همه دانش آموزان  اجرا خواهد شد.

وی خواستار مطالعه دقیق دستورالعمل مذکور توسط عاملان اجرای طرح در استان شد و توضیح داد: درراستای سند تحویل بنیادین آموزش و پرورش و اجرای بسته تحولی این سند درسال تحصیلی جدید، با هدف کاهش وزن دانش آموزان با استفاده از ظرفیت مدیران، معاونین، انجمن اولیا، معلمان، مراقبان سلامت و دبیران تربیت بدنی وهمراهی سایر نهادها و ارگان ها این طرح عملیاتی خواهد شد.

قهرمانی به زمان شروع طرح نیز اشاره کرد و افزود: اجرای طرح (کوچ) از هفته تربیت بدنی آغاز  و آئین اختتامیه آن نیز در هفته سلامت خواهد بود که امیدواریم با اجرای آن به سلامت دانش آموزان و افزایش آگاهی آن ها برای ترویج زندگی سالم و فعال کمک کنیم .

در ادامه این نشست آیت الله دهقان رئیس اداره تربیت بدنی و فعالیت های ورزشی اداره کل آموزش و پرورش فارس نیز به تشریح جزئیاتی دیگر از طرح (کوچ) پرداخت.

وی از ایجاد ظرفیت لازم در سامانه سناد برای بارگذاری مشخصات وزن و قد دانش آموزان خبر داد و گفت: ما در ابتدا باید تغییر نگرش خانواده ها و اولیای دانش آموزان را نسبت به ضرورت آموزش های تربیت بدنی  و سلامت مد نظر قرار دهیم.

دهقان با اشاره شرایط خاص سال تحصیلی جدید به دلیل شیوع کرونا افزود: یاری خانواده ها و عموم مردم در شرایط فعلی بسیار حائز اهمیت است بنابراین باید با آگاه کردن مردم و اولیاء در زمینه های سلامت و تربیت بدنی و اهمیت این دو حوزه، آنها را به کمک بگیریم.

وی در پایان با تشکر از تمامی کسانی که در شش ماه اخیر و از زمان شیوع ویروس کرونا با حوزه سلامت همکاری تنگاتنگی داشته اند، گفت :  امیداست که طرح (کوچ) در ترغیب دانش آموزان به داشتن وزن مطلوب، افزایش فعالیت های حرکتی و ارتقای نشاط و شادابی در پرورش نسل مورد انتظار، نقش موثر خود را ایفا کرده و از این رهگذر دانش آموزان با خودمراقبتی، وزن خویش را در طول عمر مدیریت کنند.

در ادامه این نشست، محمدعلی زارعی رئیس اداره سلامت و تندرستی اداره کل آموزش و پرورش فارس نیز با اشاره به اهداف و اهمیت اجرای طرح (کوچ)، بر دو مولفه تغذیه و تحرک بدنی و تاثیر آن بر سلامت دانش آموزان تاکید کرد.

وی با بیان اینکه «تغذیه نامناسب و کم تحرکی» از مهترین عوامل در ابتلا به بیماری های واگیر است، از عزم وزارتخانه آموزش و پرورش برای مقابله با این پدیده خبر داد.

زارعی در همین رابطه گفت: وزارت آموزش و پرورش به ویژه معاونت تریبت بدنی و سلامت با اداره های زیر مجموعه خود همچون سلامت و تندرستی و تربیت بدنی با احساس مسئولیت در تضمین سلامت نسل آینده، طرح کوچ را عملیاتی خواهد کرد.

این مقام مسوول افزود: ما با همت و اراده کارشناسان و کارکنان ادارات و اجرای  یک کار منسجم تیمی ، مصمم هستیم ضمن افزایش آگاهی عوامل سهیم و موثر اعم از دانش آموزان و خانواده های ایشان، معلمان و کارکنان و تمامی ذینفعان به ویژه مراقبین پر تلاش سلامت و دبیران محترم تربیت بدنی، با ترویج سبک زندگی سالم و فعال، زمینه تحقق شعار «دانش آموز سالم، مدرسه سالم و جامعه سالم» را مهیا کنیم.

رئیس اداره سلامت و تندرستی آموزش و پرورش فارس، افزایش دانش و نگرش وکمک به دانش آموزان در مدیریت وزن خویش و داشتن سبک  زندگی فعال و سالم را از اهداف اجرای این طرح برشمرد.

اداره کل آموزش و پرورش استان چاقی و اضافه وزن دانش آموزان سلامت تربیت بدنی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر