کد خبر: 968765 A

در گفت و گو با ایلنا مطرح شد:

مدیر جهاد کشاورزی دهستان زیبد گناباد از کاشت پالونیا برای اولین بار در شهرستان گناباد به صورت آزمایشی خبر داد.

وحید محمد زاده کاخکی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا در گناباد، گفت : با توجه به احداث باغ‌های جدید در دو سال گذشته برای بررسی سازگار بودن درخت پالونیا برای اولین بار در شهرستان گناباد کشت پالونیا در دهستان زیبد ، روستای سقی بصورت آزمایشی و محدود انجام شد.

وی ادامه داد: درختان پالونیا معمولا ریشه‌های عمیقی دارند و حدود ۷۶ درصد ریشه‌های جاذب آب و موادغذایی در عمق ۴۰ تا ۱۰۰ سانتیمتری و فقط ۱۲ درصد آنها در عمق صفر تا ۴۰ سانتیمتری خاک واقعند و در مقابل ریشه محصولات زراعی بیشتر در قسمت سطحی خاک پراکنده اند و به این ترتیب رقابت بر سر آب و مواد غذایی بین درختان پالونیا و نباتات زراعی در واقع تقریبا قابل اغماض است.

وی گفت: از آنجا که شاخه های پالونیا با زاویه باز به تنه یا شاخه قبلی متصل هستند و برگها بصورت سیستماتیک پراکنده اند و بندرت بر روی هم قرار می گیرند، از اینرو به محصولات زراعی در هر زمانی مقدار زیادی نور می رسد و میتواند با کاشت سایر گیاهان به صورت تلفیقی انجام شود.

مدیر جهاد کشاورزی دهستان زیبد گناباد تصریح کرد: چوب پالونیا، قابل استفاده در ساخت سیلو، سوله، خانه های سبک، ارزان و ضد  زلزله و ساخت سازه های هوا_فضا نظیر هواپیما، گلایدر، پاراگلایدر، راکت و نیز تولید چند سازه، چوب پلیمر و چوب سیمان و ساخت کاغذ و کارتن بویژه کاغذ بسته بندی کالا و کاغذ کرافت و نیز ساخت مداد، جعبه، کبریت و ساخت وسایل موسیقی نظیر پیانو، ویلن، گیتار و همچنین ساخت وسایل سبک ورزشی نظیر تخته شنا، چوب اسکی و راکت، تنیس و نیز مبلمان وسائل چوبی، دکوراسیون داخل و خارج ساختمان و نیز در ساخت تخت و کمد و میز و صندلی و ده ها کاربرد دیگر است.

محمد زاده افزود: چوب پالونیا خاصیت ضد آتش گرفتن دارد به همین دلیل با سوزاندن در کوره و تهیه زغال، زغالی با کیفیت و بسیار با دوام تولید می کند و به راحتی آتش می‌گیرد ، خاموش نمی‌شود ، بدون باد زدن روشن می‌ماند، کیفیت بالا و ماندگاری بسیار زیادی دارد ، دود نمی‌کند، گاز و بو ندارد ، پرحرارت است و خاکستر بسیار جزئی تولید می کند.

وی گفت: چوب درخت پالونیا در حرارت خیلی بالا (۴۶۰ درجه) آتش می گیرد و عایق بسیار مناسب حرارتی و الکتریکی است و حرارت و شعله را به اطراف گسترش نمی‌دهد و زود هم خاموش می‌شود و به محض خاموش شدن حرارت موجود در محل سوختگی خیلی سریع از بین می رود.

وی افزود: پالونیا گیاه مناسبی برای خانه سازی، ساخت وسایل چوبی، دسته ابزار و ادوات الکتریکی و اطفای حریق، احداث پارک و باغ، کمربند اطراف شهر و روستا، بادشکن اطراف مزارع و باغ ها، جنگلکاری بویژه در مناطقی که حساس به آتش‌سوزی است کشت آنها توصیه می‌شود و از خصوصیات مثبت این درخت در مصرف پایین آب درخت و سود دهی مناسب ان حائز اهمیت است.

مدیر جهاد کشاورزی دهستان زیبد گناباد گفت: مصرف آب این گیاه پایین و یک ششم صنوبر است و سازگاری با اغلب خاک ها ،و آب و هوا و مقاوم به شوری است و بهترین روش برای آبیاری پالونیا بصورت قطره ای است که در هفته دو بار تکرار و هر بار سه لیتر آب بصورت قطره ای جهت آبیاری استفاده می شود.

وی گفت: در حال حاضر در بازدیدها و بررسی بعمل آمده از درختان کاشت شده ، بسیار شاداب و پر رشد هستند و با توجه به فواید و مزایای کاشت این درخت و سازگاری این درخت در منطقه کاخک گناباد، آموزش و ترویج  کاشت این گونه درختی میتواند باعث افزایش درامد و سودآوری کشاورزان منطقه شود.

آب و هوا جهاد کشاورزی رشد شعله بسته بندی کالا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر