کد خبر: 968358 A

ارجمند در گفت و گو با ایلنا خبر داد:

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان، به‌منظور تعیین لایه‌نگاری و تکمیل مطالعات باستان‌شناسی تپه کوزه چی شهرستان زنجان، عملیات گمانه‌زنی این تپه باستانی آغاز شد.

امیر ارجمند مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان، امروز با اعلام این خبر به خبرنگار ایلنا در زنجان، گفت: به‌منظور تعیین لایه‌نگاری و تکمیل مطالعات باستان‌شناسی تپه کوزه چی شهرستان زنجان، عملیات گمانه‌زنی این تپه باستانی آغاز شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان، ادامه داد: مطالعات سطحی صورت گرفته بر روی این تپه نشان می‌دهد که آثار این دوره متعلق به دوره هخامنشی و عصر آهن است. کاوش‌های باستان‌شناسی در این تپه به منظور بررسی ارتباط احتمالی این تپه با معدن نمک چهرآباد زنجان انجام می‌گیرد.

600x400-1599973885

وی تصریح کرد: برای اجرای این عملیات ۳۰۰ میلیون ریال اعتبار هزینه می‌شود. کار گمانه‌زنی این تپه باستانی به سرپرستی ابوالفضل عالی و توسط باستان شناسان اداره کل استان به مدت یک ماه انجام خواهد شد.

ارجمند افزود: بلافاصله پس از پایان عملیات گمانه‌زنی و تعیین عرصه و حریم تپه باستانی کوزه چی اقدامات حفاظتی از این تپه نیز در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان قرار می‌گیرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان بیان کرد: این کاوش‌ها می‌تواند گام خوبی در افزایش اطلاعات در منطقه شمالغرب کشور در خصوص دوره هخامنشی باشد. زنجان سرشار از آثار تاریخی و فرهنگی است که برنامه‌ریزی برای شناسایی و حفاظت از آن‌ها در اولویت قرار دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان/امیر ارجمند /کوز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر