کد خبر: 966992 A

ایلنا از هرمزگان گزارش می دهد؛

کرونا سیستم آموزشی کشور را که تا پیش از این نیز خالی از اشکال نبود با بحران جدی مواجه کرده است، به گفته یکی از معلمان هرمزگانی هیچ زیر ساخت مطلوبی برای آموزش مجازی وجود ندارد و ما فاقد امکانات لازم برای برگزاری حضوری کلاس های درس هستیم، شاید بهترین شیوه برای گذر از این بحران تعطیل کردن یک ساله مدارس باشد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از بندرعباس، با گذشت چندین ماه از شیوع بیماری کرونا در کشور و جان باختن بالغ بر 22 هزار نفر از هموطنان مان انگار هنوز مسئولان تصمیم گیرنده این بیماری را جدی نگرفته و بار دیگر با اتخاذ تصمیمی غیر کارشناسانه باعث ایجاد موج عظیم نگرانی و استرس در میان مردم شده اند.

 با نگاه اجمالی به سطح امکانات و فضاهای آموزشی موجود در سطح کشور به ویژه استان های محروم مانند هرمزگان و سیستان و بلوچستان باور رعایت پروتکل های بهداشتی در مدارس این مناطق بیشتر شبیه به لطیفه ای تلخ خواهد بود چرا که علاوه بر نبود زیرساخت های کافی در حوزه فضاهای آموزشی، چگونه می توان امکانات بهداشتی را برای این مدارس که از بودجه های دولتی سهم چندانی ندارند فراهم کرد.

تصمیم بر بازگشایی مدارس نه تنها از دیدگاه صاحب نظران بلکه از دیدگاه عموم مردم تصمیمی غیر اصولی و غیر عقلانی بود که واکنش های شدیدی از ابراز نظر وزیر سابق آموزش و پرورش تا طرح استیضاح وزیر کنونی را در پی داشت .جالب‌تر آنکه‌ «حسن روحانی» با حضور مجازی در مراسم به صدا در آوردن زنگ شروع سال تحصیلی جدید برای دانش آموزانی که به صورت حقیقی به مدرسه رفته بودند موج عظیمی از انتقادات را به خود جلب کرد.

به گفته کارشناسان انتظار رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی توسط کودکان امری دور از منطق است و این مسئله باعث به خطر افتادن جان دانش آموزان، خانواده ها، معلمان و کادر آموزش خواهد شد، با وجود اینکه گفته شد حضور در مدارس امری اختیاری است اما نگرانی از افت تحصیلی و سنوات تحصیلی آن هم در شرایطی که به غلط نمره و معدل و مدرک یکی از مهم ترین ملاک های سنجش افراد در جامعه است باعث شده تا اغلب خانواده ها ریسک به مدرسه رفتن فرزندان خود را به جان بخرند، در چنین شرایطی وظیفه دولت و دستگاه های تصمیم گیرنده است که با اتخاذ تصمیم صحیح و متناسب با جامعه به این نگرانی ها پایان دهند، کرونا شاید بزرگترین آزمون در راستای سنجش میزان مسئولیت پذیری و درایت مسئولین و متولیان رده بالای تصمیم گیری در کشور بود که متاسفانه با اتخاذ این گونه تصمیمات شتاب زده عملکرد مورد انتظار مردم را از خود نشان نداند.

نبود هماهنگی بین وزارتخانه‌های بهداشت و آموزش و پرورش

«خیر النسا نصیری بستکی» یکی از معلمان هرمزگانی در گفت و گو با  ایلنا، مطرح کرد: آن چیزی که موجب تعجب همگان است عدم هماهنگی میان وزارت بهداشت و درمان و وزارت آموزش و پرورش است، از سویی وزارت بهداشت شرایط سلامت جامعه را مطلوب اعلام نمی‌کند و بارها در حضور وزیر آموزش و پرورش اعلام شده که فضا برای حضور دانش آموزان در مدارس و شروع سال تحصیلی به رویه هر ساله مهیا نیست اما از سوی دیگر  مسئولان مربوط دستور بازگشایی مدارس و حضوری بودن کلاس ها را به هر شکل ممکن  صادر می کنند، این مسئله از یک سو نگرانی خانواده ها و از سوی دیگر نگرانی مسئولان مدارس که در نهایت باید دستورات و ابلاغیه وزارت خانه خودشان را اجرا کنند ، به همراه دارد.

نصیری بستکی تشریح کرد: در این میان معلمان از نگرانی و اضطراب دو چندان رنج می برند از یک طرف بچه های خودمان را در خانه نگه می داریم و اجازه رفتن به مدرسه با توجه به شرایط را نمی دهیم از طرف دیگر خودمان به سر کلاس می‌رویم و به دانش آموزانی که پدر و مادرهایشان به‌رغم نگرانی بچه های خود را سر کلاس فرستاده‌اند ، درس می‌دهیم.

او اظهارکرد: اگر از نظر وزیر آموزش پرورش شرایط  برای حضور دانش آموز در کلاس مهیا است آیا به زیر ساخت ها نیز توجه شده است، ما کاملا در جریان وضعیت مالی مدارس هستیم و می‌دانیم شرایط مدارس به چه صورت است آیا همه مدارس امکان ضدعفونی کردن روزانه را دارند؟ آیا این ضدعفونی دقیق انجام می شود؟ دانش آموزان به ویژه دانش آموزانی که از حاشیه شهرها در کلاس های درس حضور پیدا می کنند با توجه به امکانات کم بهداشتی در این محلات آیا می توانند آن‌گونه که باید نکات بهداشتی را رعایت کنند؟

این معلم هرمزگانی خاطر نشان کرد: بیشترین مناطق بندرعباس که در آنجا بازگشایی مدارس با استقبال رو به رو شد در همین  محلات حاشیه‌ای هستند که اتفاقا  میزان آلودگی در آنها بالاست و از لحاظ کمبود امکانات محافظتی-بهداشتی در مضیقه‌اند ، جدا از این کمبودها و مشکلات آیا دانش آموزان و فرزندان ما اطلاعات صحیحی در خصوص شیوه های پیشگیری و مراقبت از خود دارند.

او اضافه کرد: در محیط آموزشی هر ۳۵ دقیقه کلاس که ۱۰دقیقه زنگ تفریح است، دانش‌آموزان این مدت زمان را چگونه سپری می کنند؟ وضعیت سرویس‌های بهداشتی ما چگونه است؟ آیا از پرسنا مدرسه کسی جلوی در سرویس بهداشتی ایستاده که پس از رفتن هر دانش آموز و استفاده از سرویس آن را ضدعفونی کند؟ آب خوری‌ها در چه وضعی هستند؟ آیا پروتکلی که بنا بر ابلاغیه وزارت خانه است امکان اجرایی شدن دارد که دانش آموز قبل از کلاس و بعد از کلاس دست‌هایش را بشوید؟ مگر چند شیر دستشویی در مدارس موجود است؟

نصیری بستکی افزود: اجرای این طرح که هر شیفت کاریمان را به ۱۵دانش آموز اختصاص دهیم با توجه به اینکه از این کلاس در حالت معمول برای تعداد نزدیک ۳۰-۴۰  نفر استفاده می شد آن هم در مدارس دولتی با فضای تنگ و تاریک و بدون سیستم سرمایشی و تهویه مناسب، در شرایط جوی استان هایی مانند هرمزگان چندان با منطق همخوانی ندارد.

وی گفت: قطعا من به عنوان یک معلم با آموزش حضوری بسیار موافقتر هستم زیرا که راحت تر می توانم با دانش آموزانم در ارتباط باشم اما برای فراگیری علم رنج بیشتری را بر خود هموار می کنم تا بتوانم به صورت آنلاین آموزش های لازم را ارائه دهم، شاید در باور اقشار عادی جامعه نگنجد که یک معلم برای ارائه آموزش مجازی چه رنجی را بر خود تحمیل می کند و  ۸ ساعت آموزش معمول روزانه را به بیش از 10 ساعت افزایش می دهد.

بهترین راه ، تعطیل کردن یک ساله مدارس است

 این معلم هرمزگانی اضافه کرد: متاسفانه نرم افزار «شاد» از امکانات لازم برخوردار نیست ما باید از شیوه های مختلفی استفاده کنیم تا بتوانیم این آموزش ها  را در اختیار دانش آموزان قرار دهیم، هیچ زیر ساخت درست و مطلوبی برای آموزش مجازی وجود ندارد و همچنین ما فاقد امکانات لازم برای برگزاری حضوری و فیزیکی کلاس های درس هستیم، شاید بهترین شیوه و گزینه برای گذر از این بحران تعطیل کردن یک ساله مدارس است، امیدوارم اندیشه و خرد ما به حدی برسد که بدانیم چگونه مرهمی بر زخم‌های جامعه باشیم نه اینکه زخم ها را بیفزاییم.

حال با تمام آنچه گفته شد و با توجه به میزان حضور دانش آموزان در کلاس های درس و همچنین  نظرات والدین و کارشناسان باید دید که وزارت آموزش و پرورش پس از گذشت حدود یک هفته از بازگشایی مدارس آیا به یک نتیجه واحد دست خواهد یافت یا خیر؟ آیا پروتکل های ابلاغی از سوی این وزارتخانه از جان دانش آموزان،خانواده ها و کادر آموزش صیانت به عمل خواهد آورد یا پس از کادر درمان این بار شاهد پرپر شدن کادر آموزش و موج عظیم ابتلا و مرگ و میر در مدارس خواهیم بود؟

گزارش: شایسته سحی زاده

خبرنگار: شایسته سحی زاده

آموزش مجازی جامعه کودکان معلم آموزش و پروش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر