کد خبر: 966220 A

مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار :

مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار گفت: با پیگیری این نهاد ۱۰ پروژه ساختمان‌سازی در محدوده و حریم بافت تاریخی این شهر تعطیل و مهر و موم شد.

به گزارش‌خبرنگار ایلنا از سبزوار، محسن برآبادی در این خصوص افزود: بر مبنای ضوابط بافت تاریخی، ارتفاع مجاز برای ساختمان‌ های در حال ساخت درون این بافت هفت و نیم متر در دو طبقه است.

وی ادامه داد: باوجود ابلاغ این ضوابط و لازم‌الاجرا بودن آن برخی از مالکان با احداث ساختمان‌های چند طبقه و پرداخت جریمه در کمیسیون ماده صد شهرداری، بافت تاریخی شهر سبزوار را مخدوش کرده‌اند.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار گفت: ۱۰ پروژه ساختمانی به‌وسیله شهرداری تعطیل و پلمب شد تا تصمیم مناسب و قانونی در این‌ باره گرفته شود.

وی افزود: این شهر با معماری درون‌گرا و مصالح بومی خشتی و آجری در حاشیه کویر قرار دارد و بافت تاریخی آن با ۵۰ اثر تاریخی ثبتی و ۱۰۰ اثر شناسایی شده شامل مسجد جامع، بازار و محلات مسکونی ۱۸۰ هکتار وسعت دارد.

پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار سال ۹۶ با هدف صیانت از آثار تاریخی و توسعه گردشگری در محل خانه امین‌التجار مشهدی این شهر راه‌اندازی شد.

۹۶۰ اثر تاریخی، فرهنگی و معنوی در سبزوار وجود دارد که تاکنون ۱۶۲ اثر از این تعداد در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

آثار تاریخی شهرداری گردشگری مسجد جامع معماری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر