کد خبر: 966047 A

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان خبرداد:

مدیر باغبانی سازمان‌جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: عملیات برداشت محصول پسته از سطح چهار هزار و ۷۵۰ هکتار از باغات این استان آغاز شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قزوین، علی اکبری روز پنجشنبه با اعلام این خبر گفت: پیش‌بینی می‌شود در سال جاری چهار هزار و ۱۳۰ تن پسته از باغ های این محصول در استان قزوین برداشت و تولید شود.

 مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین اظهار داشت: از این میزان سطح باغ پسته استان حدود  ۳ هزار و ۸۲۰ هکتار بارور و ۹۳۰ هکتار نهال است.

اکبری افزود: متوسط عملکرد این محصول را  یک تن در هکتار برآورد کرد.

به گفته این مسئول، در حال حاضر در سطح استان ۶  واحد مکانیزه ترمینال های ضبط و فراوری پسته و همچنین ۹۵۰ دستگاه فرآوری سنتی وجود دارد.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی قزوین در ادامه به فعالیت های ساختاری و بهسازی در باغات پسته استان اشاره کرد و گفت: انتقال آب با استفاده از لوله و استفاده بهینه از آب ، انجام عملیات گرده افشانی مصنوعی توسط باغداران فعال، اجرای کلاس های آموزشی پسته در سطح شهرستان قزوین و بوئین زهرا، اجرای عملیات سرشاخه کاری و اجرای عملیات نصب فرمون و کارت زرد و آبی به منظور کنترل آفات کرمانیا از مهترین اقدامات این سازمان جهاد کشاورزی قزوین در خصوص این محصول بوده است.

اکبری ارقام موجود در باغ های پسته قزوین را شامل  قرمز پسته ، سفید پسته ، کال خندان ،  بقالی  و کله پزی  و ارقام غیر بومی شامل اکبری، احمد آقایی و اوحدی است.

وی خاطر نشان کرد: پسته قزوین در زمینه صادرات و فرآورده های مواد غذایی شامل خشکبار، آجیل، صنعت شیرینی و مربا استفاده می شود.

جهاد کشاورزی خشکبار سازمان جهاد کشاورزی استان مواد غذایی بوئین زهرا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر