کد خبر: 965683 A

با حکم مقام قضایی؛

ساختمان قدیمی خانه هنر تبریز که در طول سال‌ها محل رفت و آمد فرهیختگان، پژوهشگران و محققان حوزه فرهنگ و هنر بوده با دستور مقام قضایی پلمب شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از تبریز، روز گذشته در اقدامی عجیب خانه هنر تبریز با دستور مقام قضایی پلمپ شد.

از ماه‌ها قبل موضوع بازپسگیری خانه هنرمندان تبریز توسط شهرداری و اختصاص فضای مناسب دیگر برای هنرمندان مطرح شده بود که در این راستا روز گذشته این خانه پلمب شد.

پلمب  خانه هنر


طبق شنیده ها خانه هنر تبریز بر اساس شکایت شهرداری تبریز پلمب شده است.

ایرج شهین باهر شهردار تبریز در این باره می‌گوید: هنرمندان مستقر در خانه هنر مطمئن باشند، هیچگونه تغییری در این خانه رخ نخواهد داد و کاربری خانه هنر عوض نمی‌شود.

وی ادامه داد: پلمب خانه هنر تبریز مربوط به اقدامات قضایی است و ارتباطی به مجموعه شهرداری تبریز ندارد.

وی افزود: همچنان که شهرداری هنگام جابه‌جایی آثار استاد حسینی از موزه‌ آذربایجان، محلی بهتر از محل قبل در اختیار این هنرمند قرار داد، در ارتباط با آثار موجود در خانه هنر نیز شهرداری به طور قاطع حمایت خواهد کرد.

شهین باهر در خاتمه یادآور شد: با انتقال کتابخانه تخصصی ادب و هنر موجود در خانه هنر به مجموعه مقبره‌الشعرا، فضایی مناسبی برای بهره مندی هنرمندان ایجاد خواهد شد.

گفتنی است، خانه هنر تبریز در طول سال‌ها محل رفت و آمد فرهیختگان، پژوهشگران و محققان حوزه فرهنگ و هنر بوده و این ساختمان قدیمی با وسعتی افزون بر سه هزار مترمربع و زیربنایی حدود دو هزار و ۸۰۰ مترمربع در ضلع شمالی بوستان قدیمی «باغ گلستان» واقع شده و مخزن کتابخانه ملی تبریز است که در سال ۱۳۳۳ شمسی توسط برادران نخجوانی بنیان گذاشته شد.

در حال حاضر صدها جلد کتاب با موضوع ادبیات و هنر شامل کتاب‌های پیشین و همچنین تازه‌های نشر در حوزه ادبیات و هنر در این مکان جهت استفاده‌ی محققین، پژوهشگران و اصحاب فرهنگ و هنر قرار دارد.

همچنین موزه کاریکاتور تنها موزه ایران و موزه استاد بهتونی از موزه‌هایی است که در خانه هنر تبریز واقع است. موزه کاریکاتور تبریز که به عنوان پنجمین موزه بزرگ کاریکاتور جهان و بزرگترین موزه آسیا شناخته شده است، آثار کاریکاتوریست‌های بزرگ دنیا و ایران را در خود جای داده است.

این موزه تنها موزه تخصصی کارتون آسیا و جزو سه موزه بزرگ کارتون جهان است و ١٦ هزار اثر برجسته از استادان و کارتونیست‌های مشهور جهان در آن نگهداری می‌شود. این بنای تاریخی با مجسمه‌های کارتونی و فضایی که در آن اطلاعات لازم ارائه می‌شود از جذابیت‌های گردشگری آذربایجان شرقی به شمار می‌رود.

بیش از یک هزار آلبوم در کتابخانه موزه به همراه آرشیو نشریات تاریخی و خارجی موجود بوده که مورد استفاده عموم است.

موزه مرحوم استاد بهتونی نیز نخستین موزه شخصی ایران است که به ابتکار استاد، مجسمه‌های گچی و سیمانی میوه‌جات و غذاهای ایرانی در این موزه ساخته شده؛ از این هنرمند توانا مجموعه‌ای بالغ بر 10 هزار قطعه مجسمه که حاصل 43 سال کار و تلاش وی است، به یادگار مانده است.

جهان شهرداری گردشگری موزه هنر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر