کد خبر: 963427 A

در نامه ای به ریاست دانشگاه مطرح شد؛

جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران در نامه‌ای به رئیس این دانشگاه خواستار کاهش شهریه‌ها به واسطه شرایط کرونایی و تبعات ناشی از آن شدند.

به گزارش ایلنا، در نامه دانشجویان دانشگاه تهران خطاب به دکتر نیلی رئیس دانشگاه تهران آمده است:

همانطور که مستحضر هستید، شیوع ویروس کووید 19 در کشور تبعات اقتصادی و اجتماعی فراوانی داشته و دارد که بی‌تردید زندگی دانشجویان نیز تحت تأثیر این تبعات قرار گرفته است.

این تبعات علاوه بر دانشجویانی که خود یا اعضای خانواده شان دچار بیماری می‌شوند، دیگر دانشجویان را چه خود کسب درآمد کرده و چه از درآمد سرپرست خانواده برای تحصیل استفاده می‌کنند به انحاء مختلف با فشارهای اقتصادی و اجتماعی فراوانی مواجه می کند.

حتماً جنابعالی در جریان رشد صعودی بیکاری و کاهش درآمد اقشار مختلف جامعه در ماه های اخیر بوده اید و می دانید که این این امر، خصوصا برای دانشجویانی که در پردیس خودگردان یا نوبت دوم در مقطع ارشد و دکتری تحصیل می‌کنند چقدر آسیب زننده است و چه بسا، ناتوانی از پرداخت شهریه منجر به انصراف از تحصیل در میان برخی از آنان شده و یا مجبور به تحمل فشار زیادی برای کار و پرداخت شهریه و بازماندن از صرف وقت و انرژ ی برای مطالعه و تحقیق شده اند.

همچنین شاهد بودید در ترم گذشته عمده کلاس‌های تئوری به صورت مجازی برگزار شد و برخی نیز اصلا برگزار نشد و از این نظر نیز ضربه ای که به دانشجویان تحصیلات تکمیلی وارد شد بیشتر بود. با توجه به اینکه دانشگاه زیرساخت های لازم و با کیفیت مناسب برای برگزار ی کلاس ها به صورت مجاز ی را نداشت، عواملی مثل کند بودن سرعت اینترنت و قطعی های مکرر حین برگزاری کلاس، عدم دسترسی به اینترنت در نقاط دور دست و یا عدم دسترسی به تلفن همراه هوشمندی که دانشجو را قادر به شرکت در کلاس ها کند، عدم امکان استفاده از کتابخانه، عدم امکان استفاده از ویدئو پروژکشن برای ارائه‌ کلاس‌ها و نمایش اسلاید و بسیاری موارد دیگر، از جمله عواملی هستند که کیفیت برگزاری کلاس ها را به شدت پایین آورده و دانشجویان از این لحاظ نتوانستند بهره لازم  را از کلاس ها ببرند.

طبعاً کلاس ها به صورت حضوری نیز با توجه به خطری که برای سالمتی دانشجویان خصوصاً دانشجویانی که برای هر کلاس مجبور به سفر از استان های دیگر به تهران بودند امکانپذیر نبوده است.

باتوجه به تصمیم اخیر دانشگاه تهران مبنی بر برگزار ی کلاس های ترم آینده به صورت مجازی، قابل پیش‌بینی است که همین مشکلات در ترم آینده نیز وجود داشته باشد و در عمل، بهره وری کلاس ها به نصف برسد. لذا با عنایت به شرایط اقتصادی و فشارهای مالی فزاینده و سایر مسائل و مشکلات ذکر شده، از شما تقاضا می کنیم با ثبت نام ترم آینده دانشجویان نوبت دوم و پردیس خودگردان به صورت نیم بها موافقت فرمایید.

ذکر این نکته نیز الزم است که با وجود برگزاری‌کلاس‌ها به صورت‌مجازی و عدم حضور دانشجویان در دانشگاه، بسیاری از هزینه‌های خوابگاه، غذا، سرویس و سایر امور رفاهی، تعمیر و نگهدار ی تأسیسات، هزینه برق و گاز و اینترنت و... نیز کاهش یافته است و نیم بها شدن شهریه دانشجویان نوبت دوم، فشار مالی به دانشگاه وارد نخواهد کرد. در حالی که همین مجازی شدن، فشار بیشتری به دانشجویان وارد خواهد آورد.

بار مالی استفاده از اینترنت به مدت طولانی و با حجم بالا، اجبار به خرید کتاب های مورد نیاز به جای امانت گرفتن از کتابخانه و... از جمله این هزینه ها هستند. به بیان دیگر، هزینه های تحصیل برای دانشجویان پردیس یا نوبت دوم، مضاعف خواهد شد و از لحاظ منطقی نیز نیم بها شدن شهریه ها قابل پذیرش است.

امید است با مساعت جنابعالی و مجموعه دانشگاه تهران، شاهد انصراف از تحصیل در میان نخبگان کشور به دلیل مشکلات مالی و دیگر مسائل پیش آمده نباشیم.

با تشکر ـ جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران

اقتصادی و اجتماعی دانشگاه تهران درآمد کشاورزی عیسی زاده
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر