کد خبر: 962755 A

رئیس کل گمرک ایران:

رئیس کل گمرک ایران گفت: دیدگاه و هدف گمرک کشور تلطیف شرایط و حمایت از تولید داخل است، اما قوانین پیچیده‌ای در حوزه تجارت خارجی کشور وجود دارد که انتظار مجلس شورای اسلامی نسبت به اصلاح آن بیش از پیش تلاش کند.

به گزارش ایلنا، مهدی میراشرفی در جلسه کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک، افزود: فعالان اقتصادی به‌ خصوص واردکنندگان و صادرکنندگان نیاز به قوانین کارآمد و موثر دارند، چرا که پیچیدگی قوانین مشکلاتی را در حوزه تجارت خارجی ایجاد می‌کند. 

وی ادامه داد: عامل موفقیت کشورهای مختلف جهان در تجارت خارجی ساده‌سازی با کاهش قوانین و مقررات و تسهیلگری در فرآیند صادرات است، اما این موضوع در ایران با معضلاتی مواجه است و قوانین، مقررات و بخشنامه های مختلف به چالش بزرگی در مسیر فعالیت تولیدکنندگان تبدیل شده است.

رئیس کل گمرک ایران اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تا به امروز ۳۸ میلیون تن انواع کالای غیرنفتی از ایران به سایر نقاط جهان صادر شده است. میزان کالاهای وارداتی به کشور در سال جاری نیز بیش از ۱۳ میلیون تن بوده که بیش از ۱۰ میلیون تن آن را  کالاهای اساسی شامل می‌شود و واردات آن با هدف تنظیم بازار صورت گرفته است. 

میراشرفی تصریح کرد: از مجموع صادرات امسال کشور 2 میلیون و 700 هزار تن به مناطق اورآسیا بوده، درصورتی که بازار این کشورها بسیار مستعد و با ظرفیت است و فعالان اقتصادی استان مرکزی می‌توانند با نیازسنجی کارشناسانه گام مهمی در راستای افزایش صادرات به این کشورها بردارند.

تجارت حمایت از تولید گمرک مجلس شورای اسلامی گمرک ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر