کد خبر: 962686 A

زارعی خبر داد:

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان قزوین گفت: هشت بیمارستان و مرکز درمانی قزوین با توجه به عدم رعایت قوانین و مقررات محیط زیست و پروتکل های بهداشتی در خصوص مدیریت و کنترل پسماند بیمارستانی اخطاریه زیست محیطی دریافت کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قزوین و به نقل از روابط عمومی محیط زیست استان قزوین، احمد زارعی افزود:  با توجه به شرایط خاص بیماری کرونا وحساسیت های لازم درخصوص این ویروس منحوس، با برنامه ریزی و برقراری تیم کارشناسی پایش، بازدید و بررسی بیمارستان های قزوین و نحوه مدیریت پسماند بیمارستانها و مجتمع های بزرگ درمانی در دستور کار بوده و بصورت شبانه روزی اجرا می‌شود.

زارعی یادآور شد: بی‌خطرسازی غیر اصولی پسماندهای عفونی برخی بیمارستانها و عدم مدیریت مناسب فاضلاب آنها می‌تواند منشاء مهمی در انتقال بیماری‌های خطرناک باشد و به این جهت پایش و بازدید از بیمارستان ها امری ضروری و اولویت دار است.

وی همچنین گفت: در پایش های انجام شده عملکرد محیط زیستی بیمارستان ها، درمانگاه ها و مطب ها مورد بررسی قرار گرفته که در این خصوص وضعیت سیستم بی خطر سازی (اتوکلاو) پسماندهای عفونی این مراکز غیر اصولی بوده که برای هشت واحد از بیمارستان ها به منظور رفع نواقص سیستم بی خطر سازی، اخطاریه زیست محیطی صادر و ابلاغ شده است.

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان قزوین گفت: برابر قانون، مسئولان تمامی بیمارستان‌ها موظف هستند نسبت به انجام آزمایش‌های دوره ای اقدام و نتایج آن را در قالب خوداظهاری در پایش به این اداره ارسال کنند.

زارعی در پایان هشدار داد: با عنایت به مراتب فوق و به استناد مواد ۱۱ و ۱۲ قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست بیمارستان ها موظف می باشند که نسبت به  تغییر فرایند بی خطر سازی پسماند ها بر اساس استاندارد های سازمان حفاظت محیط زیست اقدام نمایند و در صورت عدم اقدام در مهلت اعطایی هرگونه پسماند بی خطر شده به روش شیمیایی که در حال حاضر انجام می شود پسماند عفونی تلقی شده و بر اساس ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی به دلیل تهدید علیه بهداشت عمومی پیگیری حقوقی وبه طور قطع نسبت به برخورد قانونی با مجموعه اقدام می شود.

بیمارستان حفاظت محیط زیست رعایت قوانین و مقررات زیست محیطی محیط زیست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر