کد خبر: 961929 A

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان کاشان خبر داد:

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان کاشان گفت: مهم ترین دلیل آلودگی هوای این شهر در روزهای ناسالم سال ناشی از تغییر اقلیم، خشکسالی و ریز گردها در محیط منطقه است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از کاشان، الهیار دولتخواه با بیان اینکه بارندگی های سال گذشته تاثیر قابل توجهی در کاهش روزهای آلوده شهرستان کاشان داشته است خاطر نشان شد: عدم مدیریت خودروهای تک سرنشین و ادامه فعالیت کارخانه ها، صنایع و اصناف آلاینده، خطری جدی برای محیط زیست کاشان است.

وی افزود: نقش خودروهای دیزلی مستهلک و بدون معاینه فنی در افزایش بحران های زیست محیطی بسیار پررنگ است.

دولتخواه بخش قابل توجه آلودگی هوای شهر کاشان را خشکسالی های پی در پی و ورود ریز گردها از منطقه کویری آران و بیدگل دانست و یادآور شد: به دلیل نابودی گونه‌های طبیعی اطراف کاشان، ایجاد کمر‌بند سبز وجنگل‌های دست کاشت ضروری است.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان کاشان تاکید کرد: در سال های اخیر آمد و شد خودروهای دودیفرانسیل  به مناطق کویری، نابودی درختان و بوته های طبیعی که مسئول مهار ریزگردها هستند را چند برابر کرده است.

دولتخواه با تاکید اینکه بهترین نهاد برای سرمایه‌گذاری در حوزه آموزش و فرهنگ سازی پیرامون محیط زیست، آموزش وپرورش است گفت: با هماهنگی و انعقاد تفاهم نامه از سال ۸۵ تاکنون بیش از ۲۵هزار دانش آموز در ۲۶۰ مدرسه در طرح محیط یار به عنوان عضو حضور پیدا کرده اند.

وی تصریح کرد: جمع آوری و حمل بهداشتی روزانه ۲۰۰تن زباله مناطق کاشان، جداسازی و تفکیک پسماند و همچنین احداث و بهره برداری شرکت تولید کمپوست در نزدیکی چاله زباله را برای رفع دغدغه دوستداران محیط زیست رضایت بخش دانست.

دولتخواه افزود: به‌رغم تبدیل زباله به کود در کارخانه، ولی نگهداری و انباشت آن خطر آفرین وضروری است پس از تولید کمپوست جهت مصرف از منطقه خارج شود.

وی اظهار داشت: از ابتدای سال گذشته تاکنون بیش از ۲۷۰ پایش از صنایع صورت گرفته و برای ۱۳ واحد متخلف پرونده قضایی تشکیل شده است.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست کاشان، تنوع و تعداد جانوری، گونه گیاهی و همچنین گستردگی مناطق حفاظت شده را نیازمند افزایش نیروهای محیط بانی و همچنین حضور بیشتر سمن های مردمی دانست.

 

کاشان ایلنا اصفهان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر