کد خبر: 961756 A

در گفت و گو با ایلنا مطرح شد:

مسئول جهاد کشاورزی بخش رخ تربت حیدریه گفت: ۱۴۰۰ هکتار زمین کشاورزی در این منطقه طی سال جاری زیر کشت سیب زمینی رفته که نسبت به سال گذشته ۱۵ درصد افزایش داشته است.

مهدی شیبانی در گفت وگو‌ با خبرنگار ایلنا در تربت حیدریه اظهار کرد: سال گذشته 1200هکتار از اراضی بخش رخ به کشت سیب زمینی  اختصاص داده شده بود که امسال این رقم به خاطر شرایط بارندگی های مناسب بهاره 200 هکتار افزایش یافته است.

وی بیان کرد: راندمان مناسب این محصول در سال گذشته و قیمت قابل قبول آن در بازار روز از جمله مهمترین عوامل تشویق کشاورزان به افزایش کشت سیب زمینی درمنطقه رخ است.

 شیبانی تصریح کرد: کشت سیب زمینی دربخش رخ از انتهای اریبهشت ماه هر سال آغاز شده و تا پایان خرداد ماه ادامه دارد.

مسئول جهاد کشاورزی بخش رخ ادامه داد: پیش بینی می شود امسال از هر هکتار زمین کشت شده، 60 تن سیب زمینی برداشت شود که راندمان بسیار مناسبی است و برآورد می شود در سال زراعی جاری حدود 56 هزار تن سیب زمینی از اراضی زیر کشت این محصول در بخش رخ برداشت شود .

وی اضافه کرد: بخش رخ بیش از 30 هزار هکتار اراضی کشاورزی دارد که 15 هزار هکتار آن آبی و مابقی دیم است.

وی در خصوص ارقام کشت شده سیب زمینی در بخش رخ افزود: ارقام کشت شده در این منطقه از نوع اگریا، سانته و بانبا، فونتانه، پیکاسو، لیدی رزتا، جلی، کارسو، آریندا، کلومبا، ساگیتا، پانامرا، کارلیا، دوناتا و ادونی است .

مسئول جهاد کشاورزی رخ اظهار کرد: استفاده از ارقام اصلاح شده، استفاده مناسب از کودهای دامی، شیمیایی و ریز مغذی و مبارزه به موقع با آفات و بیماری ها و کنترل علف های هرز سبب شده تا محصول تولیدی این منطقه از نظر کمی و کیفی در وضعیت مناسبی باشد .

شیبانی اظهارداشت : با توجه به رعایت عملیات به زراعی از جمله اجرای 95 درصدی آبیاری تحت فشار تیپ، استفاده از بذور سالم و استاندارد، تغذیه متعادل کودهای ماکرو، کود آبیاری و تغذیه تکمیلی و کنترل تلفیقی آفات و امراض مزارع این منطقه از نظر کمیت و کیفیت تولید بسیار مطلوب هستند .

بخش رخ تربت حیدریه با 52 روستا حدود 27 هزار نفر جمعیت دارد و کشاورزی و دامداری بخش اصلی محل درآمد مردم این منطقه است.

جهاد کشاورزی زمین سیب زمینی کشاورزی روستا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر