کد خبر: 961600 A

مدیرکل بنیاد مسکن استان زنجان:

مدیرکل بنیاد مسکن استان زنجان ، با اشاره به اینکه برای بیش از ۶۹ درصد واحدهای مسکونی روستایی در استان سند مالکیت صادر شده است، گفت: صدور سند به معنای هویت بخشی به املاک روستایی است.

به گزارش ایلنا به نقل از بنیاد مسکن استان زنجان، رضا خواجه ای، اظهار داشت: تاکنون تعداد ۶۴ هزار و ۵۶ فقره  سند برای واحدهای مسکونی روستایی به میزان ۱.۶۹ درصد در استان  با همکاری اداره ثبت اسناد و املاک صادر شده که  این میانگین در سطح کشور ۹۳.۶۰ درصد است که در این زمینه استان زنجان بالاتر از میانگین کشوری قرار دارد.

مدیرکل بنیاد مسکن استان زنجان، افزود: همچنین تعداد ۷۱۴۱ فقره  سند نیز  برای واحدهای مسکونی شهری  صادر شده است.

وی افزود: توسعه روستاها، پایدارترین سیاست و راهبرد در توسعه هر کشور به شمار می‌رود و  این سیاست ارتباط تنگاتنگ با نظام فکری و نگرشی دارد و برای نهادینه سازی این سیاست ابزارها و روشهای مختلفی وجود دارد که سند دار کردن واحد مسکونی و یا به عبارت کلی صدور سند برای اماکن موجود  در روستاها  به موازات سایر سیاستهای توسعه‌ای مناطق روستایی از جمله این روش هاست.

خواجه‌ای  توجه به تثبیت مالکیت و صدور سند قانونی جهت کاهش شکاف بین زندگی شهری و روستایی را امری مهم وضروری دانست و گفت: مدیریت کارآمد منابع زمین ، کمک به مقاوم سازی واحدهای مسکونی، تقویت هویت اجتماعی ، استفاده از تسهیلات بانکی، کمک به رونق اقتصادی روستا ، برابری اجتماعی ، توسعه مشارکتهای مردم، جلوگیری از مهاجرت های بی رویه ، فراهم نمودن زمینه مهاجرت معکوس به روستاها  از برخی اهداف صدور سند مالکیت به شمار می آید.

وی با بیان اینکه،  سند مالکیت به معنای هویت بخشی به املاک روستایی است و روستاییان می توانند از سند به عنوان وثیقه بانکی استفاده و تسهیلات دریافت کنند که این مهم بسیاری از اختلافات ملکی را نیز رفع می کند، تاکید کرد: صدور سند برای واحدهای روستایی همواره موجب محرومیت زدایی، افزایش ارزش املاک در مناطق روستایی ، بهره گیری از سرمایه های راکد موجود در روستا ها برای فعالیت‌های حقوقی و اقتصادی و در نهایت ارتقای توسعه پایدار را به دنبال خواهد داشت.

مدیرکل بنیاد مسکن استان خاطر نشان کرد:  صدور سند مالکیت در روستاها مزایای دریافت تسهیلات، ضمانت بانکی، افزایش ارزش حقوقی و اقتصادی ملک را به همراه دارد و این شرایط میل و رغبت مردم برای سند دار کردن املاک را افزایش می دهد.

وی افزود: با این دیدگاه می‌توان گفت برخورداری از مزایای مالکیت تثبیت شده به خصوص برای اقشار روستائیان از ملزومات یک توسعه موزون است زیرا منابع به صورت منطقی و عدالت‌گونه میان مردم آن جامعه تقسیم می‌شود.

مدیرکل بنیاد مسکن استان /رضا خواجه ای /سند مالکیت روستایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر