کد خبر: 958793 A

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان فردیس:

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان فردیس از افتتاح و بهره‌برداری ۳ طرح همزمان در هفته دولت خبرداد.

به گزارش ایلنا، علیرضا بدری با اشاره به پروژه های افتتاح شده در هفته دولت گفت: پروژه آبیاری تحت فشار (بارانی) یکی از پروژه های عمرانی بود که در سطح 117 هکتار اجرا و به بهره برداری رسید.

وی تصریح کرد: این طرح یکی از بزرگترین طرح های مشترک بین بخش دولتی و بخش خصوصی در استان است که با اعتبار حدود 28 میلیارد ریال، شامل 14 میلیارد ریال اعتبار دولتی و 14 میلیارد ریال سرمایه بخش خصوصی افتتاح شد.

بدری، دلیل اصلی اجرای این گونه طرح ها را شرایط اقلیمی خشک و کم باران کشور دانست و گفت: با تدابیری که اندیشیده شده می‌توان با استفاده از سیستم‌های آبیاری تحت فشار تا حدود زیادی در مصرف آب صرفه‎جویی کرد و سطح زیر کشت را نیز افزایش داد. 

وی افزود: با توجه به بحران آب در استان و بخصوص شهرستان فردیس اجرای اینگونه طرحها به منظور مدیریت هر چه بهتر منابع اندک آب و بالابردن راندمان کل آبیاری در سطح شهرستان ضروری است.

مدیر جهاد کشاورزی فردیس گفت: طرح مشاغل خانگی با عنوان تولید و بسته بندی ترشیجات و شور و زیتون هم اکنون بزرگترین طرح مشاغل خانگی استان البرز است که با اشتغالزایی 20 نفر مستقیم و اعتبار 10 میلیارد ریال توانست در 2 استان تهران و البرز بیشترین فروش محصولات را به خود اختصاص دهد

وی در ادامه با اشاره به افتتاح و بهره برداری طرح یکی از گلخانه های سبزی و صیفی و نشا در مشکین دشت فردیس با مجموع اعتبار 10 میلیارد ریال، اذعان داشت: مبلغ 7 میلیارد ریال تسهیلات از منابع استانی و مابقی سرمایه گذاری بخش خصوصی است که زمینه اشتغال 8 نفر، فراهم شده است.

بدری اظهار داشت: کشت‌های گلخانه ای با توجه به فراهم کردن شرایط کنترل شده برای تولید و با خنثی کردن عوامل محیطی اهمیت ویژه ای در پیشبرد فرآیندهای توسعه کشاورزی دارند.

وی افزود: لازم است با توجه به شرایط اقتصادی و نیاز افزایش تولید و کسب درامد بیشتر، روش های افزایش تولید در محصولات کشاورزی مورد اهتمام ویژه باشد چراکه در اقتصاد کشور دیگر نمی‌توان به درآمد فروش نفت و یا سایر منابع امید داشت. ارز آوری نفتی و صنعتی نسبت به سالیان گذشته کاهش چشمگیری داشته و باید به فکر تامین ارز و جایگزینی روش های نوین ارزآوری با توجه به پتانسیل های موجود بود.

بدری با عنوان اینکه نقش کشاورزی در اقتصاد امروز ایران، بسیار حائز اهمیت بوده و پر رنگ تر از گذشته شده است، تصریح کرد: توسعه کشاورزی در کشورمان و استفاده از فناوری‌های نوین، توسعه گلخانه‌ها و روی آوردن به کشت های گلخانه ای در این رشد و توسعه نقش مهمی دارد.

جهاد کشاورزی فردیس افتتاح در هفته دولت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر