کد خبر: 957857 A

مدیرکل بنیاد مسکن استان زنجان خبرداد:

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان ، از افتتاح ۶۰ پروژه عمرانی این نهاد طی هفته دولت با اعتباری بیش از ۶۸ میلیارد ریال خبر داد.

به گزارش ایلنا از زنجان به نقل از بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان، رضا خواجه‌ای، اظهار کرد: همزمان با هفته دولت، پروژه‌های بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان شامل اجرای طرح هادی روستایی و بازسازی و مقاوم‌سازی مسکن روستایی افتتاح می‌شود.

مدیرکل بنیاد مسکن استان زنجان، از افتتاح 60 پروژه عمرانی این نهاد طی هفته دولت با اعتباری بیش از 68 میلیارد ریال خبر داد.

وی با بیان اینکه در این ایام 16 پروژه اجرای طرح هادی در شهرستان‌های زنجان، ابهر، ایجرود، خدابنده، طارم و سلطانیه افتتاح می‌شود، تصریح کرد: طرح هادی روستایی از جمله طرح‌های عمرانی است که جزو مهم‌ترین ابزار کنترل و مدیریت تحولات کالبدی در سکونتگاه‌های روستایی نیز به شمار می‌آید.

وی گفت: ساختار کالبدی روستاها که در طول زمان و بنا بر مقتضیات گوناگون اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شکل گرفته‌اند، با اجرای طرح هادی روستایی و احداث ساخت و سازهای جدید، خانه‌های بادوام، تعریض معابر، ایجاد پارک و فضای سبز، ایجاد کاربری‌های مورد نیاز از قبیل آموزشی، درمانی، نظامی و انتظامی و ... متحول شده و سبب رونق نسبی و افزایش حس امنیت در روستاییان شده است.

خواجه‌ای تاکید کرد: در اجرای طرح هادی روستاها، باید به حفظ ساختار سنتی روستاها در ابعاد گوناگون فرهنگی و اجتماعی و استفاده از منابع و مصالح بومی، توجه ویژه داشت.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان مهم‌ترین هدف طرح‌های هادی روستایی را  تجدید حیات روستا به لحاظ ابعاد فیزیکی، اقتصادی و اجتماعی روستاها دانست و افزود: هم اکنون تهیه و اجرای طرح هادی روستایی به عنوان سند توسعه روستایی توانسته به روستاها هویت بخشد و به عنوان یکی از پروژه‌های توسعه روستایی در بهبود وضعیت اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی به ویژه بخش فیزیکی و کالبدی تاثیر بسزایی داشته باشد. 

وی در ادامه از افتتاح واحدهای مسکونی مقاوم‎سازی شده روستایی در سطح شهرستان‌های این استان در هفته دولت خبر داد و گفت: 44 پروژه مسکن روستایی نیز از اعتبارت حوادث بازسازی و طرح ویژه بهسازی و مقاوم‌سازی مسکن روستایی در این ایام در شهرستان‌های ابهر، ماهنشان، طارم، سلطانیه، خرم‌دره و خدابنده افتتاح خواهد شد.

خواجه‌ای با بیان اینکه، جایگاه روستا و روستاییان در همه عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی موجب شده که بهسازی و مقاوم‌سازی واحدهای مسکونی روستایی از اولویت‌های اصلی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به شمار آید، خاطر نشان کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با ترویج مقاوم سازی، آموزش و ارتقای دانش فنی روستایی در پیشگیری از حوادث نقش مهمی دارد و با ارائه خدمات فنی، پشتیبانی و اعطای تسهیلات بانکی و وجوه بلاعوض به موضوع بازسازی، نوسازی و مقاوم‌سازی واحدهای مسکونی تاکید جدی دارد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان احداث مسکن مقاوم و با دوام روستایی، تلاش در حفظ هویت معماری بومی مسکن روستایی، تامین مسکن متناسب با نیاز روستائیان، حفظ هویت و سیمای عمومی روستاها، تلاش در بهینه‌سازی مصرف انرژی در مسکن روستایی و ترویج فرهنگ بیمه به روستائیان را امری مهم و ضروری دانست.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان /رضا خواجه ای/بیناد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر