کد خبر: 957586 A

مدیرکل دامپزشکی استان خبر داد:

اداره کل دامپزشکی قزوین ذبح دام در مساجد، حسینیه‌ها و امامزادگان استان را از سوی مردم و هیات‌های عزاداری محرم ممنوع اعلام کرد.

به گزارش‌خبرنگار ایلنا در قزوین، مدیرکل دامپزشکی استان قزوین روز شنبه در نشست هماهنگی با متولیان هیات های عزاداری و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی از جمله دانشگاه علوم پزشکی، جهاد کشاورزی و سازمان تبلیغات اسلامی با اعلام این خبر اظهار داشت: این تصمیم با توجه به شیوع کرونا و همچنین احتمال انتقال بیماری هایی مانند تب کریمه کنگو اتخاذ شده است.

دکتر حمید زینالی اظهار داشت: ذبح دام در اماکن عمومی با مخاطرات بهداشتی همراه است که این مخاطرات با توجه به شیوع کرونا و همچنین در فصلی از سال که احتمال بیماری‌های مشترک همچون تب کریمه کنگو بالاست افزایش می یابد.

مدیرکل دامپزشکی قزوین گفت: ما همواره با ذبح دام در معابر و منازل و مساجد مخالف بوده و هستیم اما با توجه به اعتقادات مردم هر ساله کارشناسان دامپزشکی در عید سعید قربان و ایام محرم برای نظارت بر ذبح دام به اماکنی که برای طبخ غذای هیات های عزاداری اقدام می کردند مراجعه می کردند ولی در سال جاری با توجه به مصوبات ستاد ملی کرونا مبنی بر ممنوعیت ذبح دام خارج از محیط کشتارگاهی، این مصوبه به هیات های عزاداری ابلاغ شده و تسهیلاتی هم برای اجرای آن در نظر گرفته شده است.

وی تصریح کرد: اداره کل داپزشکی قزوین با همکاری مدیران کشتارگاه های دام و بسیج ادارات، نقل و انتقال دام زنده و مراحل ذبح دام و انتقال لاشه به مساجد و امامزادگان را در دهه اول محرم به صورت رایگان انجام خواهند داد تا با رعایت ضوابط بهداشتی، آسیبی به عزاداران حسینی وارد نشود.

حجت الاسلام علی بهادری مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی نیز در این نشست بر رعایت اصول بهداشتی و حذف کشتار دام از سطح معابر تاکید کرد و از متولیان هیات های عزاداری حسینی خواست، با توجه به حضور ناظرین ذبح شرعی و بازرسان دامپزشکی در کشتارگاه ها زمینه را برای حذف ذبح دام خارج از محیط کشتارگاه فراهم بیاورند.

استان قزوین بسیج عزاداری محرم دامپزشکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر