کد خبر: 956702 A

مدیرکل امور شهری استانداری قزوین:

مدیرکل دفتر امور شهری وشوراهای استانداری قزوین گفت: با توجه به اینکه پسماندهای بیمارستانی و عفونی در استان قزوین رو به افزایش است، باید دستگاه های حمل و دفع این پسماندها توسط دستگاه های ذیربط بروزرسانی شود.

به گزارش‌خبرنگار ایلنا از قزوین، مصطفی صالحی اظهار کرد: زباله‌های عفونی ۶۵۰ مرکز پزشکی، درمانی و آزمایشگاهی استان قزوین به صورت روزانه پس از جمع آوری در سایت محمدآباد بی‌خطرسازی می‌شود.

مدیرکل امور شهری استانداری ادامه داد: مدیریت صحیح و مستمر در حوزه پسماند، به خصوص مواد عفونی و بیمارستانی یک ضرورت مهم است و بدون شک با رعایت کامل مقررات زیست محیطی، به ویژه در دوران شیوع ویروس کرونا می‌توان نسبت به سلامت جان انسان‌ها در این حوزه اقدامات لازم را به عمل آورد.

صالحی افزود: با توجه به حجم روزافزون زباله‌های عفونی و بیمارستانی، باید برنامه‌ریزی‌های لازم در خصوص بروز رسانی  دستگاه‌های حمل و دفع آن توسط دستگاه‌های ذیربط انجام شود و در این راه نقش دانشگاه‌های علوم پزشکی و شهرداری‌ها حایز اهمیت است.

وی بیان کرد: زباله‌های عفونی مراکز پزشکی، درمانی و آزمایشگاهی استان پس از جمع‌آوری در ظروف پسماندهای ویژه، توسط خودروهای مخصوص این گونه مواد از شهرهای قزوین، تاکستان، بوئین زهرا، آوج، الوند و آبیک حمل و به سایت محمدآباد انتقال داده می‌شود.

این مسئول تصریح کرد: زباله‌های جمع آوری شده مواد عفونی استان قزوین که ماهانه به ۱۵ تن می‌رسد، توسط یک دستگاه در سایت محمدآباد بی‌خطرسازی شده و پس از تبدیل به زباله‌های عادی تحویل شهرداری داده می‌شود.

مدیرکل امور شهری استانداری اضافه کرد: این در حالی است که تمامی زباله‌های عفونی در بیمارستان‌های استان قزوین به روش اتوکلاو، بی‌خطرسازی شده و در نهایت به سایت محمدآباد انتقال داده می‌شوند.

صالحی یادآور شد: جمع‌آوری زباله‌های عفونی مراکز درمانی استان اعم از مطب‌ها، آزمایشگاه‌ها و سایر نقاط درمانی توسط شرکت‌های بخش خصوصی جمع‌آوری و به سایت محمدآباد منتقل می‌شود.

به گفته وی، در حال حاضر هیچ پسماند و زباله عفونی خارج از استان به سایت محمدآباد انتقال داده نمی‌شود.

استان قزوین زیست محیطی سلامت ویروس بوئین زهرا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر