سرخط خبرها:
کد خبر: 955574 A

معاون گردشگری استاندار فارس:

معاون گردشگری و امور زیارتی استانداری فارس اکتشافات اخیر مربوط به اسکلت‌های انسانی و حیوانی در آبراهه های مجموعه جهانی تخت جمشید را فصل جدیدی از مطالعات مربوط به دوران تاریخی عنوان کرد.

به گزارش ایلنا، سید طبیب لقمانی در بازدید از مجموعه جهانی تخت جمشید افزود: اکتشافات جدید در کانال‌های هدایت آب مجموعه جهانی تخت جمشید تحت عنوان فصل چهارم کاوش آبراهه ها، قطعا اطلاعات بسیار مهمی را از گذشته این آثار تاریخی و سئوالات به جا مانده باستان‌شناسان و همه اقشار جامعه، در اختیار ما خواهد گذاشت.

لقمانی گفت: بر اساس اطلاعات منتشر شده، اسکلت های پیدا شده در کانال های هدایت آب تخت جمشید به صورت تدفینی نیستند که امید است نتیجه این مهم با تحقیقات پیش رو به افزایش دانسته های‌مان نسبت به تمدن گذشته ما، منجر شود.

معاون گردشگری و امور زیارتی استانداری فارس، موضوع ساماندهی محور ورودی تخت جمشید را از اولویت‌های مهم استان فارس دانست که اقدامات مربوط به آن در حال انجام است.

لقمانی در این رابطه تشریح کرد: در محور ورودی تخت جمشید، موضوع اراضی چاه جنگل با سرمایه گذاری بخش خصوصی به منظور بهره‌برداری هدفمند از آن در زمینه گردشگری، می‌تواند وضعیت فعلی این مجموعه را که با مشکلاتی در زمینه نگهداری و آبیاری همراه است، نجات دهد.

لقمانی در بازدید از حدفاصل میدان تمدن تا میدان ملل، مطرح کرد: این مسیر به عنوان یک محور گردشگری محسوب می شود که روند قانونی و مجوزهای مربوط به کاربری های آن با هماهنگی بیشتری از جانب شهرداری با دیگر دستگاه چون میراث فرهنگی و راه و شهرسازی چه در سطح ملی و چه در سطح استانی و شهری، دنبال خواهیم کرد که موجب بهینه تر شدن مسیر گردشگران داخلی و خارجی مجموعه جهانی تخت جمشید، منجر شود.

 سید طبیب لقمانی در ابتدای جلسه پایانی این بازدید میدانی، مجموعه سازه های آبی بند امیر و همچنین پل خان، استودان ها، مقبره ها و ... را از آثار شاخص منطقه و شهرستان ارزیابی کرد و در این باره گفت: تنوع و تکثر آثار تاریخی ما به عنوان اندوخته‌هایی از میراث گرانبها که در حال حاضر نزد ما امانت محسوب می‌شود، باید با اقدامات حفاظتی و مرمتی، نگهداری شوند و ضمن انتقال این گنجینه های ارزشمند به آیندگان، آن ها را بازآفرینی و به جامعه معرفی کرد.

فدایی، مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید بر اهمیت و ضرورت استفاده از ظرفیت‌های صنعت گردشگری در زمینه بهره‌برداری از میراث فرهنگی این مجموعه و منظر فرهنگی آن در دشت مرودشت تأکید و این باره گفت: در حال حاضر ظرفیت های زیادی در سرمایه گذاری حوزه گردشگری در منطقه وجود دارد که با ورود سرمایه گذاران می تواند باعث ایجاد تحول در خدمت رسانی شایسته به بازدیدکنندگان و البته ساماندهی بهتر محوطه ها شود.

وی ادامه داد: در محدوده حرایم تخت جمشید صدها اثر و ظرفیت تاریخی - فرهنگی وجود دارد که با انجام بررسی ها و یا کاوش های باستان شناسی مرتب به کمیت و کیفیت این آثار افزوده می گردد.  بنابراین حفاظت از همه آثار و ساماندهی مناسب آنها به عنوان مکان های قابل بازدید نیازمند زمان زیاد و اعتبار فراوان است که متاسفانه تامین اعتبارات مربوطه فقط از سوی یک دستگاه و وزارتخانه برای این حجم از آثار ناممکن است.

فدایی افزود: ولی چنانچه بتوان از همکاری سایر بخش ها به‌ویژه از دستگاه‌های استانی در ساماندهی، حفاظت و سپس سرمایه گذاری در قالب بسته های گردشگری و بهره برداری از این میراث ارزشمند استفاده نمود آنگاه می توانیم ادعا کنیم حوزه گردشگری نیز رونق و پایداری بیشتری یافته است.

وی اضافه کرد: امیدواریم با همکاری بیشتر با واحد‌های عهده دار رونق گردشگری در استان فارس و با ایجاد ظرفیت های سرمایه گذاری در محوطه هایی همچون بند امیر، کاروانسرای مایین، پل شکسته، محور گردشگری تخت جمشید به نقش رستم و ظرفیت های طبیعی مجاور با تخت جمشید همچون مجموعه بوستان پردیس بتوانیم ضمن کمک به معرفی، ساماندهی و حفاظت بهتر این محوطه ها، باعث ایجاد رونق اشتغال و کارآفرینی در جامعه محلی شویم.

بهمن مردانی، رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان مرودشت در جلسه پایانی این بازدید میدانی، مطرح کرد: با توجه به آثار متعدد و پراکندن ای که در این شهرستان وجود دارد، تامین اعتبارات لازم جهت به سرانجام رساندن اقدامات صورت گرفته یا در حال انجام در زمینه حفاظت، مرمت و بهره برداری از میراث فرهنگی را مهم و قابل توجه دانست.

وی اضافه کرد: از مسئولان ارشد استانی انتظار است که نسبت به پیگیری های مربوط به افزایش اعتبار مالی و حمایت های قانونی در حوزه این شهرستان، همکاری و مساعدت بیشتری نمایند.

مردانی در رابطه با مسیر واقع در حد فاصل میدان تمدن تا میدان ملل و همچنین لزوم جابجایی مسیر دسترسی جاده ای محور ورودی تخت جمشید به روستاهای اطراف، بیان کرد: طبق مصوبات اخیر حدفاصل میدان تمدن تا میدان ملل در مسیر ورودی تخت جمشید به عنوان یک محور گردشگری تعریف شده است که بایستی تمامی کاربری های غالب در این محدوده با موضوع گردشگری هماهنگی و متناسب باشد.

باستان شناسی تمدن گردشگری معاون تخت جمشید
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر