کد خبر: 954721 A

مدیر انجمن بیماران کلیوی استان قزوین مطرح کرد:

مدیر انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی قزوین گفت: ورود دستگاه دیالیز وطنی و فرسودگی دستگاه‌های قدیمی ارائه خدمات مطلوب به بیماران را در استان با مشکل مواجه کرده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، فاطمه اشدری در بازدید از خبرگزاری ایلنا مرکز قزوین با اعلام این خبر گفت: با افزایش‌تحریم‌ها، ورود دستگاه‌های دیالیز جدید امکان پذیر نیست و مشکلات بیماران دیالیزی برای دریافت خدمات درمانی دوچندان شده است.

مدیر انجمن بیماران کلیوی استان قزوین افزود: بیماران به دلیل مشکلات متعدد دستگاه‌های ایرانی تمایلی برای استفاده از این دستگاه ها ندارند و دستگاه های قدیمی نیز فرسوده هستند.

وی گفت: اگر به انبار مراکز درمانی دارای بخش دیالیز مراجعه کنید شاهد از دور خارج شدن دستگاه‌های داخلی هستید که حتی قطعات آن برخلاف دستگاه های قدیمی قابل استفاده برای سایر دستگاه ها نیست.

اشدری ضمن حمایت از تولیدات وطنی حوزه درمانی در سال های اخیر خواهان تشدید نظارت ها دراین بخش شد و تصریح کرد: با توجه به هزینه گزافی که برای خرید این دستگاه ها توسط وزارتخانه پرداخت می‌شود؛ بهتر است نظارت ها دراین بخش بیشتر و از بیماران برای استفاده آزمایشی از این دستگاه ها استفاده می شد تا نقاط ضعف و آسیب دستگاه قبل از خرید شناسایی و مرتفع می شد.

اشدری

وی با اشاره کاهش شدید آمار بیماران پیوندی در یکسال گذشته خاطرنشان کرد: معقول نبودن قیمت اهدا عضو،  سخت شدن شرایط پیوند به دلیل سخت شدن سیکل آزمایشگاهی و کاهش شدید اهدا از مرگ مغزی در مرکز درمانی موجب شده تا آمار بیماران پیوندی به یک دهم سال های قبل برسد؛  ضمن اینکه عدم تمایل بیماران برای استفاده از دستگاه های ایرانی نیز باعث شده تا شاهد ازدحام در بخش های دیالیز باشیم.

مدیر انجمن بیماران کلیوی یادآور شد: افزایش نگران کننده آمار بیماران کلیوی از یک سو، کمبود دستگاه و کاهش چشمگیر بیماران پیوندی باعث سخت شدن خدمات درمانی به این بیماران شده است.

وی با اشاره به اعلام آمادگی برخی از خیرین سلامت برای خرید و اهدای دستگاه دیالیز به بخش های درمانی استان گفت: این خیرین آمادگی دارند در صورت تخصیص ارز دولتی با خرید و اهدای دستگاه دیالیز به کمک این بخش بیایند.

اشدری تعداد بیماران دیالیزی، پیوندی و بیماران حاد کلیوی در استان را بیش از دو هزار نفر برشمرد و افزود: با افزایش آمار ها دراین بخش استان قزوین به 100دستگاه دیالیز برای تجهیز مراکز درمانی خود نیاز دارد.

وی  پایین بودن نرخ اهدا عضو را یکی مشکلات متقاضیان پیوند ذکر و تصریح کرد: رقم اهدا عضو در حال حاضر 34میلیون تومان است که به دلیل افزایش نرخ تورم اهدا کننده ها تمایلی  به اهدا با این رقم ندارند.

مدیر انجمن بیماران کلیوی استان با اشاره به دیالیز صفاقی برای کمک به بیماران کلیوی در شرایط کرونا و کمبود دستگاه خاطرنشان کرد: انجام دیالیز صفاقی نیازمند دادن آگاهی و اطلاعات کافی و آموزش به بیمار است که می‌توان با ارائه آموزش های اولیه به بیمار، دیالیز در منزل و حتی توسط خود بیمار قابل انجام  باشد.

وی افزود: از آنجائیکه هزینه های رفت و آمد  سه بار در هفته برای بیماران دیالیزی در مناطق دور افتاده سخت و طاقت فرسا است، اکثر بیماران دیالیزی می‌توانند با دیالیز صفاقی درمان شوند و اکثر افراد از قابلیت انعطاف و استقلالی که با دیالیز صفاقی دارند، رضایت دارند و افراد تحت دیالیز صفاقی می‌توانند زندگی طبیعی داشته باشند و تطبیق برنامه درمانی با کار، مدرسه یا برنامه سفر برایشان آسان است.

مدیر انجمن بیماران کلیوی  بیان کرد: هر بیماری  می تواند با آماده سازی بخش کوچکی از فضای خانه اش  محدوده‌ای از خانه خود را می تواند برای این کار اختصاص دهد؛ لذا انجمن بیماران کلیوی استان قزوین در نظر دارد برای اولین بار در سطح کشور این طرح را به  شکل پایلوت با همکاری خیرین، بهزیستی و کمیته امداد اجرا کند.

وی افزود: خیرین و دستگاه های حمایتی استان می توانند  با نوسازی و تامین تجهیزات بهداشتی فضای لازم رابا حداقل امکانات لازم در اختیار بیماران قرار دهند.

اشدری با اشاره به هزینه دیالیز در بخش های درمانی با استفاده از دستگاه دیالیز گفت: با این روش هزینه دیالیز بیماران برای دولت بسیار کاهش خواهد یافت،  ضمن اینکه هم اکنون تمام امکانات لازم برای انجام دیالیز صفاقی به شکل رایگان در اختیار بیماران قرار می گیرد.

وی همچنین از آمادگی انجمن بیماران کلیوی استان برای در اختیار گذاشتن فضای مورد نیاز بیماران دیالیز صفاقی که شرایط لازم برای تهیه فضای بهداشتی در منزل را ندارند، خبر داد.

استان قزوین استاندارد تورم وزارتخانه استان ها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر