کد خبر: 954687 A

مدیرکل محیط زیست استان خبر داد:

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: با کشف محموله اخیر پرندگان وحشی در مشهد، آمار کشفیات در این خصوص از ابتدای سال، از مرز هزار قطعه گذشت.

به گزارش ایلنا از مشهد، تورج همتی با اشاره به اینکه روز گذشته 545 قطعه مینای وحشی از سوی یگان حفاظت محیط زیست استان درحالی کشف شد که متخلف حرفه ای با هدف فروش آنها در بازار پرندگان ، آنها را با اتوبوس از شهرستان زابل به مقصد مشهد منتقل می‌کرد، گفت: با اطلاع رسانی به هنگام و همراهی مأموران پلیس مبارزه با مواد مخدر با یگان حفاظت محیط زیست استان، پرندگان مکشوفه که توسط این متخلف حرفه ای درحال قاچاق به کلانشهر مشهد بود در بازرسی کشف و توقیف شد.

این مقام مسئول ضمن اشاره به اینکه پرنده های مکشوفه در دو دستگاه اتوبوس به طرز ماهرانه ای مخفی شده بودند گفت: هر دو دستگاه اتوبوس به دلیل مضاعف قاچاق کالاهای غیر مجاز توقیف شدند .

وی با بیان اینکه برای متهم، پرونده تخلف تشکیل و برای رسیدگی به جریان افتاده است گفت: متاسفانه حدود 45 قطعه از این پرندگان  تلف شده بودند و بقیه به مرکز تیمار و نگهداری پرندگان وحشی در پارک پردیسان منتقل شدند .

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در ادامه افزود: از ابتدای سال بیش از 400 پرنده وحشی دردام صیادان بومی و غیر بومی گرفتار شده اند و قریب 350  پرنده نیز از قاچاقچیان به جرم نگهداری و خرید و فروش از سوی یگان حفاظت محیط زیست استان کشف و ضبط شده اند، گفت: با کشف محموله اخیر ، آمار پرندگان وحشی مکشوفه در سراسر استان از هزار قطعه گذشته است.

وی با ابراز تأسف از اینکه متاسفانه در جابجایی و نگهداری پرندگان وحشی دربازه زمانی یاد شده،بیش از 150 قطعه پرنده از چرخه طبیعت حذف و تلف شده اند گفت: یگان حفاظت محیط زیست در سراسر استان با نظارت مستمر بر بسترهای خرید و فروش مجازی و پایش مداوم عرصه های طبیعی و مراکز خرید و فروش پرندگان، بر حفظ تنوع زیستی استان اهتمام دارد و همراهی مأموران نیروی انتظامی، پلیس فتا و پلیس اطلاعات و امنیت  استان نیز در این خصوص بسیار راهگشا بوده است.

وی همچنین اظهار داشت: جلوگیری از وقوع 50 عنوان تخلف شکار و صید، توقیف 10 دستگاه موتور سیکلت، معدوم سازی صدها رشته دام،قفس و ادوات صید پرندگان وحشی از جمله توفیقات محیط بانان محیط زیست استان بوده است.

پرنده خراسان رضوی محیط زیست حیات وحش محیط زیست خراسان رضوی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر