کد خبر: 954664 A

رئیس اداره حفاظت محیط زیست مشگین‌شهر:

رئیس اداره حفاظت محیط زیست مشگین‌شهر گفت: بر اثر برخورد خودرو یک قلاده توله خرس در این شهرستان تلف شد.

به گزارش ایلنا، یوسف محمدی اظهارداشت: این توله خرس در جاده گردشگری قینرجه توسط یک دستگاه خودروی عبوری زیر گرفته شده است.

وی افزود: هر از گاهی شاهد بروز چنین حوادثی در مسیر این جاده هستیم که باید اداره های مرتبط نسبت به نصب تابلوهای هشدار دهنده، رانندگان را از وجود این قبیل حیوانات در مسیر مطلع کنند.

وی با بیان اینکه این منطقه زیستگاه اصلی خرس قهوه‌ای در استان اردبیل است، از رانندگان خواست در گذر از مسیرهای گردشگری دامنه‌های سبلان حتما با سرعت مطمئنه حرکت کنند و مواظب حیوانات باشند.

محمدی تشریح کرد: یگان حفاظت مشگین‌شهر ضمن حضور شبانه‌روزی در محدوده مناطق گردشگری و محل اسکان کوهنوردان و رصد منطقه برای جلوگیری از احتمال تقابل خرس با گردشگران و کوهنوردان اقدام به نصب انواع تابلوهای هشداردهنده با موضوع نحوه رفتار انسان با خرس قهوه‌ای کرده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست مشگین‌شهر با تاکید بر اینکه منطقه اثر طبیعی ملی سبلان اصلی‌ترین زیستگاه خرس قهوه‌ای با پراکنش بسیار وسیع است، اضافه کرد: به منظور عدم تقابل اینگونه ارزشمند با گردشگران و کوهنوردان، اداره حفاظت محیط زیست اخطاریه‌های لازم را به متصدیان پناهگاه و آبگرم شابیل داده تا ضمن رعایت مسائل امنیتی و حفاظتی اقدام به فنس‌کشی و حفاظت فیزیکی در محدوده پناهگاه سبلان و مجتمع آبگرم شابیل کنند.

وی همچنین بر لزوم مدیریت پسماند جهت جلوگیری از تغذیه ناخواسته خرس و سایر حیوانات در محوطه‌های گردشگری تاکید کرد.

محمدی از گردشگران و کوهنوردان خواست ضمن رعایت مسائل زیست محیطی از جمله پرهیز از تخریب طبیعت  و رهاسازی زباله ، روشن نکردن آتش و نزدیک نشدن به زیستگاه حیات وحش با یگان حفاظت مستقر در سر محیط‌بانی شابیل همکاری کنند.

حفاظت محیط زیست خودرو زباله قهوه حیات وحش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر