کد خبر: 953700 A

مدیر امور شعب بانک مسکن فارس خبر داد:

مدیر امور شعب بانک مسکن فارس، با اشاره به منابع ۶۲ هزار میلیارد ریالی این بانک در استان گفت: این در حالی است که این بانک تاکنون یک ۱/۴ برابر منابع یعنی ۸۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده است.

به گزارش ایلنا مجید امیری در جمع خبرنگاران با اشاره به افزایش حداکثر عمر ساختمان‌ها در موضوع پرداخت تسهیلات صندوق یکم، گفت: براساس دستورالعمل جدید عمر ساختمان‌های مورد قبول بانک در موضوع تسهیلات صندوق مسکن یکم از ۱۵ به ۲۰ سال افزایش یافته و این عامل مهمی در ترغیب متقاضیان این نوع تسهیلات برای خرید مسکن است.

امیری با اشاره به شرایط جدید تضمین معاملات، گفت: این طرح که حدود ۶ سال قبل رونمایی شد، برای متقاضیانی بود که قصد پرداخت بخشی از هزینه خرید ملک به شکل اقساط را داشتند و فروشنده در قبال آن تقاضای تضمین می کرد.

امیری ادامه داد: قبل از این، بانک مسکن تا ۱۵۰ میلیون تومان تضمین معاملات را،آن هم فقط  برای ساختمان‌های نوساز دست اول انجام می‌داد ، اما در دستورالعمل جدید، سقف تسهیلات به ۳۰۰ میلیون تومان افزایش یافته و از آن مهم‌تر، شرط نوساز و دست اول بودن هم برداشته شده است.

وی با بیان اینکه بانک در ازای تضمین معاملات، نیم درصد کارمزد از خریدار دریافت و پرداخت اقساط را به فروشنده تضمین می کند؛ خریدار نیز باید اقساط را در یک بازه زمانی ۵ ساله با اضافه شدن نیم درصد کارمزد به بانک بپردازد. 

امیری گفت: با این حساب، علاوه بر تسهیلات خرید مسکن، خریداران می‌توانند از امکان طرح تضمین معاملات هم بهره‌مند شوند. این اقدام منافع مالی برای بانک در پی ندارد و تنها یک اقدام تسهیلگرانه برای رونق بازار مسکن و صنعت ساختمان است.

مدیر امور شعب بانک مسکن استان فارس با اشاره به اجرایی شدن طرح اقدام ملی مسکن در سراسر کشور و استان فارس، گفت: افرادی که در این طرح ثبت نام و پیامک گشایش حساب دریافت کرده‌اند، می توانند در اسرع وقت با مراجعه به یکی از شعب بانک مسکن، به میزان ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان افتتاح حساب داشته باشند. البته تاکنون در استان فارس متقاضیان ۷۳۲ میلیارد ریال افتتاح حساب داشته‌اند.

وی با اشاره به اینکه دارندگان حساب صندوق یکم امکان بهره‌مندی از امتیازات این صندوق را در طرح اقدام ملی مسکن خواهند داشت، گفت: در این طرح بابت ساخت به متقاضیان تا ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات تعلق می‌گیرد، نرخ تعیین شده همان ۱۸ درصد است اگرچه احتمال کاهش این نرخ و پرداخت سوبسید از سوی دولت هم وجود دارد.

افزایش تسهیلات نوسازی بافت فرسوده 

مدیر امور شعب بانک مسکن استان فارس، افزایش تسهیلات نوسازی و بازسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری را گامی برای احیای این محدوده‌  شهری دانست و گفت:  افزایش این تسهیلات می‌تواند بخشی عمده‌ای از دغدغه متقاضیان ساخت و ساز در این بافت را کاهش دهد. بر این اساس، شخصی سازها تا سقف ۸۰ میلیون تومان، سازندگان حرفه‌ای تا سقف ۱۸۰ میلیون و سازندگان حرفه ای که از فناوری نوین در ساخت و ساز استفاده می‌کنند تا سقف ۲۳۰ میلیون تومان به ازای هر واحد تسهیلات ساخت دریافت خواهند کرد.

وی ادامه داد: نرخ سود این تسهیلات از محل قرارداد عاملیت که با راه و شهرسازی و ستاد بازآفرینی شهری منعقد شده ۹ درصد، از محل بدون سپرده ۱۸ و از محل اوراق ۱۶ درصد است.

امیری گفت: در شهرهای زیر ۲۰۰ هزار نفر جمعیت هم رقم تسهیلات مذکور برای شخصی سازها ۶۰ میلیون تومان، برای سازندگان حرفه‌ای ۱۴۰ میلیون تومان و برای سازندگان حرفه‌ای که از فناوری‌نوین استفاده می‌کنند نیز تا سقف ۱۸۰ میلیون تومان خواهد بود؛ سود این تسهیلات نیز از محل حساب مسکن صندوق یکم ۶ درصد، از محل عاملیت ۹ درصد و از محل اوراق ۱۶ درصد خواهد بود.

مدیر امور شعب بانک مسکن استان فارس، با اشاره به افزایش تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق گفت: از حدود ۲ هفته قبل با مجوز بانک مرکزی مبلغ تسهیلات از محل اوراق در کلانشهر شیراز به شکل انفرادی از ۵۰ به ۸۰ میلیون تومان و زوجین از ۱۰۰ به ۱۶۰ میلیون تومان افزایش یافت و مبلغ وام تعمیرات مسکن نیز از ۲۰ میلیون به ۴۰ میلیون افزایش پیدا کرد.

امیری با بیان اینکه در سایر شهرها نیز رقم این تسهیلات به شکل انفرادی ۶۰ میلیون تومان و زوجین ۱۲۰ میلیون تومان با بازپرداخت ۱۲ ساله است، گفت: نرخ سود این تسهیلات نیز در بافت فرسوده ۱۶ درصد و در سایر مناطق شهری ۱۷ و نیم درصد است.

وی همچنین گفت: بانک مسکن برای خروج مسکن از رکود به متقاضیانی که قبلا از هر نوع تسهیلات خرید مسکن دریافت کرده‌اند، منوط به اینکه ۲ سال از دریافت تسهیلات قبلی گذشته باشد برای خرید ملک جدید مجددا تسهیلات پرداخت خواهد کرد.

وی افزود: بانک مسکن در استان فارس در سال جاری در بخش مسکن حدود ۳ هزار و ۹۵۵ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده است.

امیری، با اشاره به تعهد بانک مسکن مبنی بر تامین و پرداخت ۲ هزار میلیارد ریال تسهیلات برای تکمیل پروژه آزادراه شیراز – اصفهان گفت: امسال یک هزار میلیارد ریال از این تسهیلات پرداخت خواهد شد.

 

آزاد راه استان فارس اصفهان صنعت مسکن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر