کد خبر: 953452 A

معاون سازمان صمت فارس:

معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان صنعت ، معدن و تجارت فارس با بیان اینکه ۲ درصد ثبت سفارش کالاهای کشور مربوط به این استان است، از ثبت ۱۸۳۷ فقره سفارش واردات کالا با اولویت تامین مواد اولیه به فارس در ۴ ماه نخست امسال خبر داد.

به گزارش ایلنا، سید رضا ساداتی با اشاره به ارسال پرونده‌های ثبت سفارش کالا به سازمان صمت فارس گفت: در چهار ماه ابتدایی امسال، ۱۸۳۷ فقره ثبت سفارش واردات کالا به ارزش ۶۵۰ میلیون دلار در استان انجام پذیرفته است.

وی افزود: فرآیند ثبت سفارش برای تولیدکنندگان، واحدهای تولیدی و صنعتی خارج از نوبت رسیدگی شده و تامین مواد اولیه، قطعات و انواع ماشین‌های تولیدی از مسیر سبز ثبت سفارش می‌شود.

ساداتی افزود: عمده کالاهایی که از طریق این ثبت سفارش‌ها به استان وارد شده، شامل ماشین آلات و تجهیزات ، مواد اولیه مورد نیاز خط تولید واحدها، محصولات شیمیایی، مواد نساجی و مصنوعات، اجزا و قطعات لوازم خانگی، محصولات فلزی، قطعات خودرو، مواد اولیه مربوط به تولید محصولات بهداشتی و شوینده و ...است.

به گفته وی، میانگین زمان رسیدگی به پرونده‌ها سه روز است و به لحاظ زمان رسیدگی به درخواست‌ها جزو   ۴ استان برتر کشور هستیم، همچنانکه در این مدت چهار ماهه تعداد  ۳۲۳  فقره کارت بازرگانی در استان صادر و تمدید شده که از این تعداد  ۷۱ فقره صدور و  ۲۵۲  فقره نیز تمدیدی بوده است.

ساداتی اظهار کرد: برای واردات تمام کالاها طبق قانون باید مجوز ثبت سفارش کالا اخذ شود؛ متولی صدور این مجوز اداره مقررات واردات و صادرات سازمان توسعه تجارت است که زیرنظر وزارت صنعت، معدن و تجارت فعالیت می‌کند.

وی خاطر نشان کرد: مراحل ثبت سفارش در گذشته به صورت دستی انجام می‌شد و از چهار اردیبهشت سال ٩٧ طی بخشنامه سازمان توسعه تجارت ایران، سامانه ثبت سفارش جایگزین سامانه جامع تجارت ntsw.ir شد. جایگزین شدن این سامانه به منظور تسهیل و تسریع فرآیندهای ثبت واردات کالاهای مجاز به کشور توسط شخصیت‌های حقیقی و حقوقی واجد شرایط صورت گرفت تا یکپارچه‌سازی فرآیند ثبت کالا در دستور کار قرار گیرد.

ایران سازمان صنعت معدن و تجارت سرمایه گذاری واردات برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر