کد خبر: 952157 A

نماینده شیراز در گفت و گو با ایلنا:

نماینده شیراز و زرقان در مجلس با بیان اینکه برای حل مشکل مسکن مستمندان و مستاجران باید از دیگر کشورها الگو برداری کنیم افزود: برای حل مشکل مسکن مردم نیاز است تا به شهرداری کلانشهرهای بزرگ و بالای یک میلیون نفر، که مستاجران و افراد آن با مشکل کمبود مسکن دست و پنجه نرم می کنند اختیارات زیادتری واگذار کنیم.

علی‌رضا پاک‌فطرت در گفت و گو با ایلنا با اشاره به اینکه با بیان اینکه شاید قوانین پرداخت وام به مستاجران در کشورهای جهان سوم مناسب است گفت:  اما نباید فراموش کرد چنین قوانینی در کشوری مانند ایران که دارای نخبگان زیاد در تمام بخش ها است در شأن مردم کشور نبوده و به هیچ وجه جوابگوی نیاز مردم نیست.

عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: شهرداری‌ها می توانند با ساخت مسکن‌های انبوه تعدادی از آنها را در قالب اجاره به مستاجران واگذار کند که این مهم سبب می‌شود بازار مسکن و  اجاره در اختیار شهرداری باشد و در نهایت باعث ایجاد درآمدزایی برای شهرداری می شود و تا حدودی تراکم فروشی شهرداری ها را کاهش می دهد.

فقط وقت تلف کردن است 

عضو کمیسیون عمران در ادامه با اشاره به اینکه پرداخت 30 میلیون تومان با بهره 13 درصد به مستاجران و مشکلات دریافت آن در شهر شیراز به هیچ وجه تاثیر مناسبی بر روی زندگی آنها ندارد، گفت: بی شک چنین اقداماتی باعث تلف کردن وقت و انرژی می شود.

نماینده شیراز و زرقان در مجلس با اشاره به اینکه طبیعی است که در چنین شرایطی بعضی افراد اقدام به فروش وام ها کنند ادامه داد: بی شک در طرح هایی که بدون داشتن پشتوانه‌هایی مانند مطالعه علمی و به صورت مقطعی انجام شود بعدها با هزار مشکل و مسائل مواجه خواهد شد.

قولنامه‌های سوری برای دریافت وام مستاجران

عضو کمیسیون عمران با بیان اینکه بعضی افراد در پرداخت ودیعه به مستاجران در بنگاه‌ها و مشاوران املاک  سوری اقدام به عقد قولنامه‌های سوری می‌کنند تصریح کرد: متاسفانه نرخ تورم زیاد و سودهای کلان زیاد باعث می‌شود که افراد پس از دریافت وام‌ ،در نهایت مبلغ آن را در بازار بورس سرمایه‌گذاری می کنند. 

وی بیان کرد: البته از طرف دیگر تعداد زیادی از مستاجران و نیازمندان واقعی هیچ آشنایی با راه و روش و دسترسی به دریافت چنین وام‌هایی ندارند.

برخی نمایندگان هنوز خانه‌های سازمانی خود را تحویل نداده اند

پاک فطرت در ادامه با بیان اینکه اجاره مسکن به افراد نیازمند باید با نظارت دستگاه قضایی انجام شود می افزاید: متاسفانه در کشور ایران افرادی که در خانه های سازمانی و متعلق به ارگان‌ها سکونت یافته اند در مدت زمان کم اقدام به تحویل آن نکرده ا ند.

عضو کمیسیون عمران با اشاره به اینکه بعضی از نمایندگان ادوار گذشته مجلس ساکن در منازل سازمانی هنوز اقدام به ترک آن نکرده‌اند گفت: هنوز اطلاعات دقیقی در این باره به ما ارسال نکرده‌اند اما معتقدم نمایندگانی که از شهرستان برای انجام وظایف به تهران می روند نباید در کلانشهر تهران دنبال مسکن باشند چرا که نه وقتی برای این کار دارند و نه صلاح است که بخواهند چنین کاری انجام دهد.

پاک فطرت

پاک فطرت افزود: بی شک مسئولان باید نمایندگان را همانند مدیران کل ببینند و با قرار دادن مسکن در اختیار آنها باعث شوند که موکلان مردم با خیال آسوده به قانونگذاری و نظارت بر قوانین بپردازند.

عضو کمیسیون عمران با اشاره به اینکه در بخش نظارت قوانین نباید با کسی تعارف کرد بیان کرد:باید قوانینی تنظیم شود که به تبع آن افرادی که در یک منزل سکونت می کنند در یک مدت زمان خاص و پس از استفاده اقدام به ترک آن کنند.

نماینده شیراز و زرقان در مجلس در ادامه با اشاره به اینکه وصل شدن به افراد مختلف و استفاده از تبصره و قوانین مختلف برای ماندن در واحدهای مسکونی سازمانی و .... باعث ایجاد مشکلات برای کشور می شود تصریح کرد: نباید فراموش کرد که قانون باید برای همه و به صورت محکم برای تمام افراد جامعه اجرا شود.

نماینده شیراز وزرقان در مجلس در ادامه با اشاره به اینکه وجود واحدهای مسکونی خالی در شهرها موضوع بدی نیست افزود: وجود 7 الی 8 درصد واحدهای مسکونی خالی، خودرو، و  ... بیانگر احتکار کالا نیست چرا که احتمال دارد بسیاری از منازل به دلایلی مانند انحصار وراثت، دعواهای خانوادگی و .... خالی مانده اند.

عضو کمیسیون عمران با بیان اینکه نباید مبالغ اخذ شده از مالیات خانه های خالی به سمت پر کردن جیب دولت هدایت شود گفت: بنایراین نیاز است تا پولی که از مالیات خانه های خالی دریافت می شود به یک صندوق جداگانه واریز و درنهایت منجر به ساخت مسکن برای فقرا و نیازمندان شود.

بعضی از بانک ها در حال احتکار مسکن هستند

نماینده شیراز و زرقان در ادامه با بیان اینکه متاسفانه بانک ها به ساختمان سازی رو آورده اند گفت: در حال حاضر بعضی از بانک ها در حال احتکار مسکن و ساختمان هستند.

عضو کمیسیون عمران در این باره افزود: در حال حاضر بعضی از بانک ها با ایجاد صندوق های سرمایه گذاری اقدام به خرید مسکن می کنند.

گفت و گو: محمدرضا طاهری

ایران شهرداری مسکن نخبگان مستاجران مجلس شورای اسلامی ایران پرداخت وام وزارت راه مسکن و شهرسازی حقوق نمایندگان مجلس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر