کد خبر: 950909 A

معاون سازمان آب و برق خوزستان:

معاون مطالعات جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان گفت: بیش از ۹۰ درصد تالاب هورالعظیم آب دارد و چنین وضعیتی در این فصل بی‌سابقه است.

به گزارش ایلنا، فراز رابعی با اعلام این مطلب افزود: بر اساس تحلیل تصاویر ماهواره‌ای بالغ بر ۹۲۹.۳ کیلومتر مربع معادل ۹۰ درصد تالاب هوارالعظیم آبدار است. ۶۶.۴ درصد سطح تالاب پوشیده از آب، ۳۴۱.۷ کیلومترمربع معادل ۲۴.۴ درصد پوشیده از گیاه و تنها ۱۲۸.۷ کیلومتر مربع معادل ۹.۲ درصد پوشیده از خاک و خالی است.

وی ادامه داد: در پی انتشار اخباری مبنی بر وجود مشکل کمی آب در تالاب بین‌المللی هورالعظیم، حدود ۱۳ آبراهه فرعی شاخه‌های هوفل و نیسان، مانند اسبعیه، عبیاوی، دبیه بالا، دبیه پایین، ساهندی، سعیدیه و رفیع که در انتهای کرخه به هورالعظیم منتهی می‌شوند، مورد بررسی قرار گرفت.

رابعی تصریح کرد: بررسی‌ها نشان داد که این آبراهه‌ها آبدار بوده و جریان آب مناسبی به سمت هور برقرار است و سطح کلیه مخازن شماره یک، دو، سه، چهار و پنج آبدار است که تصاویر ماهوره‌ای نیز همین موضوع را تایید می کند.

وی عنوان کرد: این وضعیت در این فصل بی‌سابقه بوده و ناشی از برنامه ریزی دقیق خروجی سد در سال گذشته و ابتدای امسال در اسفند و فروردین‌ماه است که باعث آبگیری کامل تالاب هورالعظیم شده است.

برق تالاب ماهواره نیسان برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر