کد خبر: 950797 A

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: نمایندگان مجلس بیشتر به مسائل محلی و منطقه‌ای خود توجه دارند و کمتر به مسائل ملی توجه می‌کنند.

به گزارش ایلنا از مشهد، محمد صفایی دلویی در این باره افزود: نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید در کنار مسائل محلی و حوزه انتخابیه خود بیشتر به مسائل ملی توجه داشته باشند چون نظر و رای آنها در زمینه های ملی بسیار تاثیر گذار است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کمیسیون اقتصادی که دارای ۲۲ عضو است بیشتر با پنج یا ۶ نفر تشکیل می‌شود و در بهترین شرایط ۱۰ تا ۱۱ نفر در آن حضور دارند و توجه ناکافی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به مسائل ملی موجب می‌شود مشکلات این بخش به خوبی بررسی و رفع نشود.

وی افزود: با وجود ظرفیت‌های زیاد کشور در زمینه دامپروری میزان تولید شیر در ایران از ۹ میلیون تن در سال ۱۳۹۲ تاکنون هیچ گونه افزایشی نداشته و این یکی از مشکلات مهم در این حوزه است.

صفایی دلویی ادامه داد: افزایش تولید شیر و صنایع وابسته به آن در افزایش گوشت هم بسیار موثر است ولی تمرکز واردات  نهاده‌های دامی در اختیار سه شرکت خاص که با ارز ۴۲ هزار ریالی نسبت به واردات اقدام می‌کنند بر دامنه این مشکلات افزوده است.

وی گفت: با جلوگیری از خروج شیر مازاد کشور و تبدیل آن به شیر خشک می‌توان هم رانت واردات کره را متوقف کرد و هم شالوده صادرات شیر خشک را فراهم کرد و این زمینه مناسبی برای تولید کره در داخل خواهد بود که بر منافع دامدار و مصرف کننده می افزاید و مجلس یازدهم با عزم جدی دست رانت خواران را از حوزه شیر و واردات نهاده‌های دامی کوتاه می‌کند.

نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی افزود: تمرکز گرایی از دیگر مشکلات در حوزه‌های اقتصادی کشور است و اگر هر فردی نیاز به ارز مورد نیاز برای صادرات داشته باشد باید به بانک مرکزی در تهران مراجعه کند در صورتی که باید این اختیار به بانک‌های ملی استانها هم داده شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تفاهم نامه و قرارداد ۲۵ ساله بین ایران و چین که جزو قراردادهای‌بین‌المللی است باید در کمیسیون‌تخصصی مجلس مورد بررسی بیشتر قرار گیرد و توسعه خط ریلی و احیای جاده ابریشم در توسعه صادرات بین ایران با سایر کشورها از جمله چین بسیار موثر است.

ایران و چین کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نمایندگان مجلس منطقه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر