کد خبر: 950627 A

ایلنا از آذربایجان شرقی گزارش می دهد؛

هفدهم مرداد "روز خبرنگار" فرصت خوبی برای گفتن از سختی‌های کار خبرنگاری است.شغلی که دردسر های بسیار دارد و کم و بیش همه از آن باخبرند. بخصوص در روزها و ماه های اخیر که کرونا امان همه را بریده و کار خبرنگاران را دو چندان مشکل‌تر کرده است. به این بهانه سراغ برخی از خبرنگاران آذربایجان شرقی رفتیم که در کنار کارهای دیگرشان ، اخبار و گزارش‌های خوبی در این مدت از وضعیت بیماران کرونایی و مدافعان سلامت در مراکز درمانی استان برای مخاطبانشان تهیه کرده‌اند.

به گزارش خبرنگارایلنا،مهرداد خوشکار مقدم،اولین خبرنگار تبریزی بود که برای تهیه گزارش از وضعیت کرونا به بیمارستان امام رضای تبریز رفت، او در این باره به خبرنگار ایلنا گفت:چند ماه پیش متاسفانه اطلاع رسانی ضعیف بود و به همراه آن در جامعه ترس واسترس بسیار بالایی وجود داشت،و احساس کردم اطلاع رسانی باید از یک جایی آغاز می‌شد تا کمی استرس مردم در این باره کمتر شود.

اگر عاشق کارت باشی، خطرات  به چشم نمی‌آید

مدیر مسئول سایت خبری ترجمان صبح ادامه داد: مردم تصور داشتند که سیستم های درمانی ما قادر به پاسخگویی و ارائه خدمات به مردم نخواهند بود و همه چیز برهم ریخته شده و در اذهان مردم تصویر آشفته ای از بیمارستان ها بود،و وقتی به بخش کرونایی های بیمارستان امام رضای تبریز وارد شدم،شاهد انجام خدمت کادر درمان در آرامش کامل بودم.

81

او درباره پر استرس ترین گزارشی که تاکنون تهیه کرده گفت:پر استرس ترین گزارشی که کار کردم،از آزمایشگاه مرکزی تست کرونایی ها بود که یک فضای بسیار سختی دارد و هرچقدر هم محافظت صورت گیرد بازهم احتمال انتقال ویروس به کادر آزمایشگاه  وجود دارد وبا توجه به بیماری زمینه‌ایی که داشتم،ریسک این کار را به جان خریدم که از وضیعت کرونایی های استان گزارشی تهیه کنم.

وی افزود:وقتی انسان عاشقانه وارد شغلی شود، تمام خطرات آن را هم به جان خواهد خرید، اگر آتش نشانان عاشق کار خود نباشند، نمی توانند وارد شعله های آتش شوند خبرنگاری هم شغلی است که اگر عاشق باشی، خطرات کار به چشم نمی آید،و این عشق است و نمی‎‌توان انکار کرد.

                         انبوه اخبار تلخ باعث دلسردی مردم شده است

کتایون حمیدی خبرنگار،خبرگزاری فارس در آذربایجان شرقی ،در این باره به خبرنگار ایلنا گفت:ما چون عنوان خبرنگاری را به یدک می کشیم مسئولیت سخت و سنگینی در قبال مردم بر دوشمان نهاده شده است.

وی ادامه داد:اگر به عنوان یک شغل به خبرنگاری بنگریم با هیچ چرتکه ای جز عشق و علاقه نمی توان این حرفه را سنجید. پس ابتدا این روز را به تمامی همکارانم در عرصه رسانه که بدون هیچ چشمداشت و انتظاری عاشقانه خدمت می کنند، تبریک می گویم.

وی با اشاره به اینکه  روزهایی که کرونا زندگی و معیشت مردم را به شدت تحت تاثیر گذاشته رسالت کاری خبرنگاران هم سخت تر شده است،اظهار کرد: علاوه بر این   شبکه های اجتماعی ذائقه مخاطبان را هم تغییر داده، این روزها خبر ِ بد به خبر ِ خوب تبدیل شده،انبوه اخبار تلخ و حاشیه ای در فضای مجازی باعث دلسردی وناامیدی مردم شده ،و من هم تصمیم گرفتم بر روی سوژه های امید آفرین و قهرمان محور زوم کنم.

کرونا - دفن متوفیان کرونا

این خبرنگار  تبریزی گفت:در استان ما نیز با شیوع کرونا شاهد ایثار و فداکاری ها مدافعان سلامت و سایر اصناف بودیم. افرادی که در نقش یک قهرمان به جامعه خودشان خدمت می کنند ولی دیده نمی شوند.

حمیدی در خاتمه اظهار داشت:به قول حافظ، شرط اول قدم آن است که مجنون باشیم. ما خبرنگاران اگر عاشق کارمان نباشیم با توجه به سختی ها و مشکلات موجود در این مسیر حتی یک لحظه هم نمی توانیم آن را تحمل کنیم.


                                                    انتشار خبر نادرست، بازی با روح و روان مردم است

خبرنگار خبرگزاری ایسنا در آذربایجان شرقی نیز که حضور در بخش ویژه بیماران کرونا در یکی از بیمارستان های تبریز را تجربه کرده است، به ایلنا گفت: با توجه به رسالت خبرنگاری خود برای تولید و تهیه خبر جهت اطلاع رسانی دقیق به مردم به بیمارستان سینای تبریز مراجعه کردم.

نسرین سوار ادامه داد: متاسفانه شاهد بودم که برخی رسانه‌های زرد که بخش چشمگیری از اخبار برخی از آنها کپی برداری و غیر تولیدی است، مجموعه ای از اخبار ضد و نقیض منتشر می‌کردند که این موجب ناامیدی مردم می شد و سعی داشتم با مصاحبه با برخی صاحب نظران و کارشناسان رسالت خبری خودم را انجام دهم.

وی اظهار کرد: به همین دلیل برای جلوگیری از یاس و ناامیدی مردم و انتشار اخبار درست به بیمارستان رفتم تا به عنوان یک خبرنگار، دیده‌ها و شنیده های دست اول خودم از وضعیت بیماران کرونایی و تلاش کادر درمانی را منتشر کنم.

وی ادامه داد: اوایل وقتی به بیمارستان سینای تبریز برای تهیه گزارش رفتم تحمل لباس گان برایم دشوار نبود، هنوزم هم همین طور است.چندی پیش  برای تهیه گزارشی به بخش کرونایی بیمارستان کودکان تبریز رفتم،بخاطر گرمای هوا  به سختی نیم ساعت آن لباس را توانستم تحمل کنم وای به حال کادر درمان که مجبورند یک شیفت کامل این لباس ها را بپوشند. کاش مردم با رعایت پروتکل‌ها مانع عذاب بیشتر کادر درمان شوند.


                                                  83

وی افزود:طبق گفته متخصصان پاندمی کرونا فعلا معلوم نیست چند سال با ما همراه باشد از مردم خواهش می‌کنم با رعایت پروتکل های بهداشتی سلامت خودشان مقابل ویروس کرونا را تضمین کنند.

سوار افزود: باید در این‌بازه زمانی دروازه‌بانی خبر توسط خبرنگاران انجام گیرد تا از متشنج شدن جو جلوگیری کنیم، به نظرم انتشار مداوم اخبار بد و ناخوشایند و گاهی هم نادرست، بازی با روح و روان مردم است و اولین اشتباه در حوزه خبررسانی، آخرین اشتباه است، چون مردم به شدت نگران هستند.

وی افزود: مردم با رعایت پروتکل های بهداشتی به کادر درمان و نیروهای خدومی که برای مردم تلاش می کنند، نشان دهند که برای جلوگیری از انتشار ویروس در جامعه در کنار آن‌ها  هستند.
                                                     

  گاهی بی مهری ها قلبم  آدم را به درد می‌آورد

مرتضی فرضی عکاس خبری،خبرگزاری تسنیم هم در گفت گو با خبرنگار ایلنا گفت:همواره سعی کردم خبرهایی را منتشر کنم که دیده نشده و تلاش کردم زحمات کادر درمان را به تصویر بکشم.

وی ادامه داد:اوایل کرونا،ترس و استرس داشتم،ولی بعدها با شنیدن برخی سوژه ها و جان‌فشانی های کادر درمان تصمیم گرفتم این جانفشانی ها را به مردم منعکس کنم.

این عکاس تبریزی افزود:بخاطر  شرایطی که ایجاد شد،متاسفانه برخی بی مهری‌هایی از طرف برخی همکاران به من شد که واقعا قلبم را به درد آورد.


                                                 82

وی درباره استرس های کرونایی گفت:هرباری که برای تهیه گزارش به بیمارستان می‌رفتم با نگرانی خانواده روبرو می‌شدم برای همین مجبور می شدم  مدتی از خانواده  به دور باشم.

عکاس جوان تبریزی در توصیه‌ایی به همکاران خود  هم گفت:ما خبرنگاران از یک جنس هستیم و نباید علیه همدیگر جبهه بگیریم بلکه باید در یک جبهه کنار هم باشیم تا بتوانیم از حق و حقوق خود دفاع کنیم.

آذربایجان شرقی رسانه سلامت عشق خبر روز خبرنگار هفدهم مرداد ماه خبر بد کروناویروس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر