کد خبر: 950432 A

مدیرکل تبلیغات اسلامی آذربایجان‌شرقی خبرداد:

مدیرکل تبلیغات اسلامی آذربایجان‌شرقی با اعلام شرایط اتخاذ شده ستاد مبارزه با کرونای استان، گفت: با توجه به اینکه امکان رعایت پروتکل بهداشتی در بازار تبریز وجود ندارد از این‌رو عزاداری بازار تعطیل است.

به گزارش خبرنگار ایلنا،حجت‌الاسلام والمسلمین حسن شعبانی، به مصوبات ستاد مبارزه با کرونا در استان در خصوص تمهیدات عزاداری ماه محرم اظهار کرد: هرگونه مراسم عزاداری که برگزار می‌شود، باید از سازمان تبلیغات اسلامی مجوز بگیرند که این مجوز در شرایط رعایت پروتکل‌های بهداشتی ابلاغی از سوی وزارت بهداشت ارائه خواهد شد.

وی با بیان اینکه مراسم حتما باید در فضای باز محصور شده برگزار شود، خاطرنشان کرد: فضاهای باز محصور شده امکان کنترل فاصله‌گذاری را دارد که البته در این شرایط برای افرادی که جهت تماشای عزاداری هم می‌آیند، جایگاه با رعابت فاصله‌گذاری مشخص شده است.

حجت‌الاسلام شعبانی با تاکید بر اینکه عزاداری فقط در روزهای یک تا ۱۲ محرم خواهد بود، ادامه داد: ساعت عزاداری فقط یک و نیم ساعت تعیین شده است و بیشتر از آن مجاز نیست.

وی با اشاره به سایر مصوبات ستاد از قبیل ممنوعیت پخش نذری و اجباری بودن استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی در محل مراسم، ادامه داد: هیات‌های زنجیرزنی هم باید از زنجیر شخصی استفاده کنند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خاطرنشان کرد: برگزاری مراسم در فضای بسته به شرط یک چهارم ظرفیت آن محل امکان‌پذیر خواهد بود و پخش نذر و احسان نیز به شرط بیرون‌بری است.

وی خاطرنشان کرد: امسال هیات شاه حسین گویان مارالان اعلام کرده است که عزاداری نخواهد داشت و به جای آن، زندانی آزاد خواهد کرد.

شعبانی با اشاره بر اینکه پس از صحبت‌های رهبر معظم انقلاب، بیشتر هیات‌های حسینی بیانیه صادر کردند، افزود: تجمعات بدون رعایت پروتکل بهداشتی تعطیل است ولی با رعایت این موارد بهداشتی هیچ عزاداری تعطیل نیست.

وی با اشاره به عزاداری در خانه‌ها، گفت: باید فاصله یک و نیم متر و استفاده از ماسک رعایت شود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان با بیان اینکه دعای عرفه امسال در چهار نقطه تبریز برگزار شد و کوچکترین مشکلی هم ایجاد نشد، بیان کرد:  مردم تبریز همه موارد بهداشتی را در دعای عرفه رعایت کردند و الحمدالله این مراسم در شرایط مطلوب برگزار شد.

وی اظهار داشت: مردم ایران در ماه محرم امسال نشان خواهند داد که ضمن رعایت نکات بهداشتی و توجه جدی به مسئله بحرانی کرونا به موضوعات هویتی هم اهمیت می‌دهند.

گفتنی است، عزاداری در بزرگترین بازار تاریخی سرپوشیده جهان که در تیمچه مظفریه بازار تبریز متمرکز می‌شود از  ۸ محرم آغاز شده و تا ۱۲ محرم ادامه دارد،در این عزاداری هر یک از دسته جات حسینی محلات تبریز از سه دسته مجزا شامل سینه زنی، زنجیرزنی و سینه زنی عجم تشکیل می شود که بر اساس نوبت بندی فوق با علم های ویژه خود، از راسته های مختلف بازار مسقف و تاریخی تبریز عبور کرده تا در نهایت در تیمچه مظفریه حاضر شده و سپس با نوحه سرایی به مراسم عزاداری خاتمه می دهند.

آذربایجان شرقی تبلیغات اسلامی عزاداری ماسک وزارت بهداشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر