کد خبر: 949692 A

مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان مطرح کرد:

اختتامیه همایش ملی بزرگداشت اشرف الدین حسینی قزوینی ملقب به نسیم شمال همزمان با صد و چهاردهمین سالگرد پیروزی نهضت مشروطیت به شکل مجازی در قزوین برگزار شد.

به گزارش‌خبرنگار ایلنا در قزوین، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در این مراسم گفت: چهاردهم مرداد سالروز مشروطیت و روز به ثمر رسیدن جنبش آزادیخواهی و عدالت طلبی ملت بزرگ ایران و رویدادی سترگ  در تاریخ این سرزمین و نقطه عطفی در برای گذر از استبداد و بی‌قانونی به سمت قانون گرایی و عدالت و دموکراسی است.

محمد حسین اسماعیلی ادامه داد: آنچه که این رویداد را مهم و اثر گذار نشان می دهد ورود مفاهیم جدید برای اولین بار در ادبیات فرهنگی سیاسی و اجتماعی ایران همچون قانون، مجلس، آزادی، انتخاب، حق مردم و مشارکت سیاسی اجتماعی و عدالت است.

این مسئول با بیان اینکه نکته مهم دیگر در این واقعه همراهی و مشارکت اقشار مختلف جامعه و مردم در شکل‌گیری و پیروزی نهضت مشروطه بود، افزود: علما روحانیون روشنفکران و تحصیل‌کردگان کسبه و بازاریان شاعران و ادیبان نویسندگان و روزنامه نگاران طنزپردازان و دیگر اقشار مردم در این پیروزی اثرگذار بودند.

وی با اشاره به اینکه در این میان برخی نقاط و شهرهای ایران نقش ویژه‌ای در نهضت مشروطه داشتند، افزود: شهر قزوین نقش مهمی در به ثمر رساندن انقلاب مشروطیت داشت، نقش فیزیکی و جغرافیایی از این جهت که قزوین هم در شاهراه مواصلاتی غرب با مرکز شمال  کشور است و هم نزدیکی به تهران این نقش را پررنگ می نماید به طوری که تجمع نیروهای انقلابی و مشروطه خواه در قزوین اتفاق افتاد و پس از آن فتح تهران و پیروزی رقم خورد اما نقش مهمتر قزوین نقش اجتماعی و فرهنگی و وجود شخصیت های اثرگذار در انقلاب مشروطه  در این زمینه بوده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین گفت: ادبیات مشروطه به نوعی در قزوین شکل گرفت و رشد و نمو پیدا پیدا کرد و موضوعاتی چون وطن‌پرستی ظلم ستیزی و آزادیخواهی  و عدالت طلبی در ادبیات مشروطه و توسط شاعران و روزنامه‌نگاران و طنزپردازان قزوینی متبلور گشت.

وی ادامه داد: افرادی چون عارف قزوینی، علی اکبر دهخدا، اشرف الدین حسینی، عمادالکتاب قزوینی و افراد دیگری در این راستا بسیار اثرگذار بودند بطوری که ستون چرند و پرند دهخدا در روزنامه صور اسرافیل، تصنیف های پرشور و حال عارف قزوینی در روزنامه نسیم شمال اشرف الدین حسینی و پیونددادن خوشنویسی با سیاست توسط عمادالکتاب قزوینی در این راستا بسیار اثرگذار بود.

اسماعیلی گفت: در این میان نقش اشرف الدین حسینی نقش ویژه و ماندگاری بود چراکه این نویسنده ، شاعر و طنزپرداز قزوینی بهترین راه برای همراهی با نهضت مشروطه را انتخاب کرد و نقشی که نشریه نسیم شمال در روشنگری و آگاهی بخشی مردم ایفا کرد نقشی بی بدیل و ماندگار بود به طوری که استقبال از این نشریه در آن دوران که اکثر مردم شاید سواد نداشتند، توسط مردم بسیار شگفت انگیز و عجیب بود.

وی اضافه کرد: این همایش قصد داشت با رویکردی پژوهشی و تحقیقی جنبه های مختلف شخصیتی و اجتماعی این روزنامه نگار و ادیب شهید دوران مشروطیت و نشریه نسیم شمال را بررسی کند و همزمانی آن با این ایام و در آستانه روز خبرنگار را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم این رویدادهای پژوهشی و فرهنگی در استان تداوم داشته باشد و بتوانیم چنین همایش هایی را در سطح بسیار گسترده تر برگزار کنیم و شاهد رشد و بالندگی فرهنگ و ادب و هنر سرزمین مینودری قزوین باشیم

اسماعیلی در پایان گفت: برنامه‌های دیگری از جمله جایزه ملی عارف و نشان دبیرسیاقی را نیز در دستور کار داریم تا بتوانیم قزوین را آنطور که شایسته و بایسته است معرفی کنیم تا به جایگاه اصیل و واقعی خود بازگردد.

جامعه فرهنگ و ارشاد قانون مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر