کد خبر: 948746 A

ایلنا از استان فارس گزارش می‌دهد؛

قیمت میوه در هفته‌های اخیر چنان افزایش یافت که کمتر خانواده دستمزدبگیر می‌تواند میوه را در سبد خرید خود لحاظ کند، خرید دست‌کم یک و نیم کیلوگرم از 3 قلم میوه تابستانه بیش از 100 هزار تومان است.

نائب‌رئیس اتحادیه بارفروشان میوه و تره‌بار شیراز در گفت‌وگو با ایلنای استان فارس با بیان اینکه مهم‌ترین عامل در مورد قیمت میوه و تره‌بار، هم‌خوانی عرضه و تقاضاست می‌گوید: زمانی که عرضه بیش از تقاضا باشد، قیمت‌ها کاهش می‌یابد، اما زمانی که عرضه کم‌تر از تقاضای بازار باشد، قیمت میوه و تره‌بار نیز افزایش می‌یابد.

ابوالقاسم غلامرضاپور  با بیان اینکه 3 ارگان وظیفه قیمت‌گذاری میوه و تره‌بار را بر عهده دارند، خاطرنشان می‌کند: اتاق اصناف، اداره کل صمت و اتحادیه بارفروشان میوه‌ و تره‌بار، هر هفته و بر حسب ارزیابی‌های میدانی صورت‌گرفته جلسه تشکیل می‌دهند و با توجه به میزان عرضه و تقاضا، قیمت‌گذاری میوه و تره‌بار را انجام می‌دهند و ارگان‌های دیگر از جمله وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی نیز بر قیمت‌گذاری‌ها نظارت دارند.

صادرات میوه به کشورهای همسایه مهم‌ترین دلیل افزایش قیمت

غلامرضاپور با بیان اینکه بخشی از تولید میوه در کشور اکنون صادر می‌شود، می‌افزاید: در شرایط کنونی و با توجه به صادرات میوه، میزان عرضه کمتر از تقاضای بازار است و به همین دلیل قیمت‌ها نیز افزایش یافته است.

غلامرضاپور با اشاره به اینکه برخی گرانی‌ها در بازار میوه و تره‌بار نیز گرانی میوه‌های غیرفصلی همچون موز و انبه است، خاطرنشان می‌کند: با این حال بخش اعظم میوه‌هایی همچون انواع آلوها (آلوزرد، آلوقرمز و...) که در شهر ارومیه تولید می‌شود، به کشورهای همسایه همچون آذربایجان صادر می‌شود و بخش اندکی از آن به بازار داخلی می‌رسد.

وی با تأکید بر اینکه در حال حاضر کشور از نظر میزان تولید میوه در شرایط خوبی است، یادآور می‌شود: اما دلیل گران‌بودن و افزایش قیمت میوه در بازار داخلی، صادرات میوه است.

نائب‌رئیس اتحادیه بارفروشان میوه و تره‌بار شیراز با بیان اینکه امسال سال بسیار خوبی از نظر تولید میوه در کشور بوده است، می‌افزاید: اگر میوه به خارج از کشور صادر نشود، هیچ‌گونه کمبودی در کشور وجود نخواهد داشت، موضوعی که خارج از اراده و توان اتحادیه بارفروشان میوه‌ و تره‌بار است.

حداکثر سود مجاز صنف میوه‌فروشان 20 تا 30 درصد قیمت خرید است

نائب‌رئیس اتحادیه بارفروشان میوه و تره‌بار شیراز در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر تنها میوه‌های‌ تولید فارس در بازار میوه‌هایی همچون طالبی و خربزه است، می‌گوید: در این فصل در فارس تنها صیفی‌جاتی همچون خیار، بادمجان، گوجه‌فرنگی، پیاز، سیب‌زمینی و لیموترش تولید و عرضه می‌شود که قیمت آن‌ها نیز به نسبت بازار، گران نیست.

ابوالقاسم غلامرضاپور سپس با اشاره به اینکه اغلب قیمت‌های میوه و تره‌بار در سوپرمیوه‌ها، بسیار بالاتر از قیمت مصوب اتحادیه و میدان میوه و تره‌بار است، می‌افزاید: برخی از مغازه‌داران بی‌انصاف هستند و میوه و تره‌بار را بسیار بالاتر از قیمت مشخص میدان به فروش می‌رسانند.

غلامرضاپور با بیان اینکه حداکثر سود مجاز مغازه‌ها برای عرضه میوه و تره‌بار باید نرخ مشخص و مصوب میدان و اتحادیه باشد، خاطرنشان می‌کند: حداکثر سود برای اجناس گران‌قیمت بین 10 تا 15 درصد و برای اقلام ارزان‌قیمت بین 20 تا 30 درصد است.

میوه فروشی

هزینه‌های حمل بار نسبت به سال گذشته چندبرابر شد

نائب‌رئیس اتحادیه بارفروشان میوه و تره‌بار شیراز در ادامه با بیان اینکه بعید می‌داند کمتر مغازه‌داری به سودهای مشخص‌شده  و مصوب بسنده کند، می‌گوید: البته باید در نظر داشت که هزینه‌های جاری مغازه‌داران نیز چنان افزایش یافته که معتقدند در صورت عمل کردن به نرخ‌گذاری مصوب، هزینه‌ها و درآمد همخوانی نخواهد داشت.

ابوالقاسم غلامرضاپور با اشاره به اینکه هزینه‌های جاری مغازه‌داران پس از افزایش قیمت بنزین در سال گذشته بسیار افزایش یافته، می‌افزاید: هیج‌کدام از اقلام بازار، قابل سنجش و مقایسه با سال گذشته و پیش از افزایش قیمت بنزین نیست. غلامرضاپور با اشاره به افزایش هزینه‌های جاری وانت‌داران که وظیفه حمل میوه و تره‌بار را بر عهده دارند، خاطرنشان می‌کند: این هزینه‌ها تنها هزینه بنزین نیست و هزینه‌های جاری همچون افزایش چند برابری هزینه‌های تعمیر، انواع قطعات یدکی و... نیز هست.

مشتریان حق دارند فاکتور خرید مغازه‌داران را ببینند

نائب‌رئیس اتحادیه بارفروشان میوه و تره‌بار شیراز در ادامه با بیان اینکه هر شهروند در هنگام خرید میوه و تره‌بار حق دارد از فروشنده، ارائه فاکتور خرید از میدان را بخواهد می‌گوید: قانون صنفی بیان می‌کند که اگر هر زمان یک مشتری تصور کند که به او اجحاف شده، حق دارد فاکتور خرید اقلام مغازه‌دار را ببیند و مغازه‌دار نیز باید این فاکتور و میزان سود مشخص‌شده را به خریداران ارائه کند.

ابوالقاسم غلامرضاپور در ادامه با اشاره به تفاوت فاحش قیمت میوه و تره‌بار در نقاط مختلف شهر می‌افزاید: قیمت هیچ جنس و کالایی در مناطق کم‌برخوردار شهر با مناطق مرفه‌نشین یکسان نیست و حتی میزان عوارض و مالیات اخذشده از اصناف نیز با هم تفاوت دارد.

 

خانواده شهروند گرانی موز کارگران فقر اقتصادی تحریم های جدید افزایش قیمت میوه وتره بار کروناویروس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر