کد خبر: 948606 A

فرماندار نیشابور خبر داد:

فرماندار ویژه نیشابور گفت: به علت محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا طی این مدت میزان اهدای خون در نیشابور ۱۷ درصد کاهش یافته است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از نیشابور، علیرضا قامتی با حضور در پایگاه انتقال خون نیشابور در جمع خبرنگاران افزود: با توجه به اینکه حدود ۲۰ درصد از مراجعه‌کنندگان به دلایل مختلف موفق به اهدای خون نمی‌شوند باید تلاش کنیم با اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی حضور شهروندان در این حوزه افزایش یابد.

وی اظهار داشت: تهیه فرآورده‌های خونی مقدمه نجات جان بیماران است و در شرایط فعلی با توجه به افزایش بیماران ناشی از سوانح نیاز در این بخش افزایش یافته است.

فرماندار نیشابور اعلام کرد: در حال حاضر ۲ دستگاه سانتریفیوژ پایگاه انتقال خون این شهرستان فرسوده است و برای تهیه هر دستگاه هفت میلیارد ریال مورد نیاز است.

قامتی خاطر نشان کرد: به کمک این دستگاه چهار فرآورده خونی که بسیار حیاتی است تهیه می‌شود و در این حوزه نیازمند حمایت و توجه خیران حوزه سلامت هستیم.

سرپرست پایگاه انتقال خون نیشابور نیز گفت: از ابتدای امسال پنج هزار و ۴۶۱ نفر برای اهدای خون به این پایگاه مراجعه کرده‌اند که از این تعداد سه هزار و ۹۹۰ نفر موفق به اهدای خون شدند.

زهرا راه‌چمندی با بیان اینکه هفت درصد اهدا کنندگان خون در نیشابور را زنان تشکیل می‌دهند، افزود: طی یک سال گذشته ۲۶ هزار و ۶۰۰ کیسه فراورده‌ خونی تهیه شده که از این تعداد ۱۸ هزار و ۸۰۰ کیسه به مرکز استان ارسال و مابقی در بیمارستان‌های نیشابور توزیع شده که از این تعداد یک هزار و ۴۰۰ واحد پلاکت بوده است.

وی اظهار داشت: از حدود یک ماه گذشته ۲۴ واحد پلاسمای کووید ۱۹ برای بیماران کرونایی در نیشابور مورد استفاده قرار گرفته و در حال‌حاضر چهار نوع فرآورده خونی در نیشابور تولید می‌شود ولی امکان تهیه پلاسمای کووید ۱۹ نداریم.

سرپرست پایگاه انتقال خون نیشابور با بیان اینکه مشکل عمده پایگاه اهدای خون در نیشابور کمبود پزشک مقیم است که پاسخگوی تعداد مراجعان و نیاز مردم نیست، اعلام کرد: از عمر ۲ سانتریفیوژ موجود در پایگاه انتقال خون این شهرستان بیش از ۲۰ سال می‌گذرد و میزان کیفیت فرآورده‌های ‌خونی به شدت در حال کاهش است و علاوه بر آن خطرات جانبی نیز دارد.

انتقال خون بیمارستان پزشک زهرا سلامت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر