کد خبر: 948451 A

رئیس مجمع نمایندگان استان مطرح کرد:

رئیس مجمع نمایندگان استان قزوین در مجلس شورای اسلامی گفت: سهم کشاورزی استان قزوین با توجه به استعدادها و نیازهای این بخش از اعتبارات استانی و ملی باید افزایش پیدا کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، لطف‌الله سیاهکلی در دیدار با رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین اظهار کرد: افزایش اعتبارات ملی و استانی می تواند منجر به تقویت کشاورزی قزوین شده و اشتغالزایی در این بخش را افزایش دهد.

 رئیس مجمع نمایندگان استان با بیان اینکه بیشتر مطالبات کشاورزان این روزها حل مشکل با منابع طبیعی است،افزود: حفظ حقوق کشاورزان باید در اولویت باشد و برای اشتغالزایی بیشتر و جلوگیری از مهاجرت روستاییان باید دستگاه‌های اجرایی استان با ارائه راهکارهای مناسب برای بهره‌مندی کشاورزان از منابع ملی همکاری کنند.

سیاهکلی بیان کرد: حل اختلاف کشاورزان با منابع طبیعی از مهم ترین چالش های بخش کشاورزی و عمده ترین مطالبات بهره برداران این بخش به شمار می رود.

 وی با اشاره به اینکه اقدامات مناسبی توسط سازمان جهاد کشاورزی برای احداث استخر ذخیره آب در برخی روستاهای استان انجام شده است، گفت: برخی از روستاهای استان برای احیای اراضی کشاورزی با کمبود آب مواجه هستند که با مطالعه و مکان یابی برای ایجاد استخر ذخیره آب در تامین آب کشاورزی روستاها می‌تواند مشکلات زراعی و باغی این مناطق را حل کند.

نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی به برداشت بسیار محدود استان از آب رودخانه شاهرود اشاره کرد و افزود: تامین آب برای اراضی کشاورزی الموت و طارم سفلی از رودخانه شاهرود باید در دستور کار قرار گیرد.

 این نماینده مجلس در ادامه به مشکلات دامداری های اشاره کرد و گفت: توسعه دامداری ها و خروج آنها از فضای روستاها با توجه به ضوابط فنی و بهداشتی می‌تواند معیشت خانوارها را به خوبی مدیریت کرد

سیاهکلی افزود: برای توزیع هرچه بهتر نهاده‌های دامی باید زیرساخت‌های لازم برای تامین، ذخیره سازی و نگهداری این محصولات فراهم شود.

رئیس مجمع نمایندگان استان بر لزوم اهمیت تقویت هرچه بیشتر تشکل‌ها و بخش خصوصی تاکید کرد.

استان قزوین در بخش کشاورزی دارای ۸۰ هزار بهره بردار است.

 

استان قزوین بخش کشاورزی حقوق کشاورزی مجلس شورای اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر