کد خبر: 947804 A

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی استان قزوین:

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قزوین گفت: با توجه به افزایش قیمت نهال و بذر وضعیت اجرای طرح توسعه و گسترش جنگل در استان قزوین دشوار می شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، محرم رضایی‌زاده اظهار کرد: ۱۵۰ هکتار جنگل کاری امسال در استان قزوین انجام می‌شود که عمده آن مربوط به زون‌های جنگلی طارم سفلی خواهد بود.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی استان افزود: هزینه مربوط به اجرای این طرح که با هدف تقویت پوشش گیاهی و توسعه اراضی جنگلی انجام خواهد شد، از محل اعتبارات صیانت از جنگل ها تامین می‌شود.

رضایی‌زاده با بیان اینکه اعتبارات مربوط به حوزه جنگل کاری و صیانت از این بخش منابع طبیعی بسیار اندک و ناچیز است، بیان کرد: با توجه به این موضوع، مشارکت مردم در حفظ و نگهداری و توسعه اراضی جنگلی بسیار ضروری است.

وی با اشاره به در نظر گرفتن ۳۰۸ میلیون تومان از محل اعتبارات صیانت از جنگل ها برای جنگل کاری در استان، ادامه داد: افزایش قیمت نهال و بذر و نیروی کار اجرای طرح های توسعه جنگل را دشوار کرده است، به عنوان نمونه قیمت یک اصله نهال ارس ۲ سال قبل حدود ۱۰ هزار تومان بود در حالی که این رقم اکنون به ۴۵ هزار تومان رسیده است.

این مسئول اضافه کرد: با توجه به اینکه کشت بذر به جای نهال نتیجه بهتری می دهد، تلاش داریم تا بیشتر از بذر استفاده کنیم و همچنین برای بهره گیری از نزولات جوی اجرای طرح های توسعه جنگل و کشت بذور و نهال را نیز از بهمن ماه و اسفند ماه به آبان و آذر ماه منتقل کرده ایم.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی استان یادآور شد: با توجه به محدودیت های مالی و تنگناهای اقتصادی در حال حاضر بهترین کار حفاظت از منابع جنگلی موجود است.

استان قزوین دارای ۲۸ هزار و ۱۵۰ جنگل و همچنین ۱۰ ذخیره گاه جنگلی به میزان ۶۸۴ هکتار است.

اداره کل منابع طبیعی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قزوین افزایش قیمت جنگل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر