کد خبر: 947446 A

یادداشت؛

یادداشت زیر به بهانه اولین سال درگذشت مرحوم« میرزا احمد طباطبایی» از خیران حوزه بهداشت و سلامت در دامغان نوشته شده که با اهدای پیشرفته ترین دستگاه MRI شرق کشور به بیمارستان ولایت دامغان نام نیکی‌از خود بر جای نهاد.

ایلنا؛ حکایت نانوشته و مکرر کمبودهای پزشکی و کاستی های درمانی استنا سمنان بویژه دامغان  را پایانی نبوده وشرح و بیان آن نیز  قصه تازه ای نیست و از دیر باز و سالیان دور نقیصه های حوزه درمان حدیث مستمری بود که مردمان این خطه را رنج می داد .

تاریخ درخشان سده اخیر این جرگه خود حکایت از راد مردانی دارد که هر یک به نوبه و سهم خویش اولویت خیر خواهی و نیکوکاری را در رفع نیازهای درمانی مردمان این دیار دانسته‌اند و از این میان نیک‌مردی به نام حاج میرزا احمد طباطبائی ثبت گشت و در دفتر خدمت این سامان نقش بست و در ردیف مردانی قرار گرفت که اولویت آنها ساخت بیمارستان و درمانگاه و خرید تجهیزات پزشکی و رفع کمبودهای پزشکی بود و به یمن خدمت شایان این طیف از خیرین، کاستی‌های گستره پزشکی تا حدودی محو شد.

این بود که بی‌هیچ  چشمداشت و توقعی همانند خیرین سلف خویش به دور از تفاخر و ریا برای رفع  کمبودهای بیمارستانی همت گماشت و ضمن شناسایی و با توجه به نوع کمبودها، وجود دستگاه‌های تشخیص و درمان را برای دامغان ضروری دانست و عزم خویش را برای تهیه و خرید آن  جزم کرد و طی مدتی کوتاه اقلامی همچون دستگاه سى تى اسکن،دستگاه سونوگرافى،دستگاه سنگ شکن و دستگاه تست ورزش و سرآمد تمامی آنها دستگاه MRI را برای زادگاه خویش خریداری کرد.
 
یقینا مردم دامغان هرگز از یاد نخواهند برد که همواره به دلیل کمبود تجهیزات و نبود امکانات پزشکی گاه به خاطر انجام یک آزمایش چگونه مجبور می شدند که راهی مراکز درمانی و کلینیک شهرهای همجوار  شوند و به خاطر بعد مسافت ، درد ناشی از بیماری از یک سو، و محنت و رنج سفر به شهرهای همجوار که توام با خطرات جاده ای بود از سوی دیگر درد بیمار و همراهش را مضاعف می‌کرد و مضاف بر آن افزایش هزینه های جانبی هم رمق را از بیمار و همراهان وی گرفته بود.
 
از این رو میرزا احمد محکم و استوار به میدان آمد و با خرید تجهیزات پزشکی کوله باری بس سنگین از درد را از دوش مردم رنج دیده و درد کشیده این سامان برداشت و زخم دیرین ناشی از خلا وجود دستگاه تصویر برداری مجهز را التیام بخشید و بوضوح دریافت که درد بزرگ مردمان این سامان و نیاز مبرم‌ و مهم و حیاتی شان تنها با خرید و تهیه دستگاه های درمانی التیام می یابد.
 
 حاج میرزا احمد گوشه‌ای از خدمات نیکوکاری خود را معطوف به خرید این گونه تجهیزات کرد و با صرف هزینه شخصی خود اقدام به خرید و تهیه دستگاه MRI با اختصاص مبلغی  حدود ۸ میلیارد تومان از سرمایه خویش کرد و با این اقدام شایسته و بجا از درد دیرینه مردم این خطه تا حدودی زیادی کاست و در حد توان خود از انجام کار خیر دریغ نورزید .

اکنون در آستانه اولین سال درگذشت این مرد پاک‌نیت و نیکوکار ،شایسته است  ضمن ارج نهادن به خدمات ارزنده  او در صدد نکوداشت وی بر آییم و یادش را همیشه پاس داشته و  راهش را تداوم بخشیم و دامنه نکویی این مرد بزرگ را آشکار سازیم.

 نیکوست تندیس کسانی‌که بنیاد مردم داری  را بنا نهادند و با سخاوتمندی و بذل بی منت مال خویش، سنبل و نماد مهر و عاطفه گشته اند ، در یکی از میادین شهر  و در بیمارستان مذکور در معرض دید بیمارانی قرار گیرد که با رویت تندیس این‌نیک مردان یاد آنها را با ذکر فاتحه ای قرین سازند.

 
محمد حسن بیکی - روزنامه‌نگار اهل دامغان
خیر دامغانی میرزا احمد طباطبایی اهدای دستگاه MRI محمد حسن بیکی روزنامه نگار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر