کد خبر: 947256 A

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان:

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: برداشت محصول گوجه فرنگی از سطح ۶ هزار و ۵۴ هکتار از اراضی کشاورزی استان قزوین آغاز شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، فاطمه خمسه در بازدید از عملیات برداشت گوجه فرنگی استان قزوین، اظهار کرد: این میزان سطح زیر کشت حدود ۴ درصد از مزارع آبی استان را تشکیل می دهد .

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان پیش بینی کرد؛ در سال زراعی جاری بیش از ۳۶۰ هزار تن محصول گوجه فرنگی از مزارع استان قزوین برداشت شود که این میزان محصول تولیدی  ۱۳.۵ درصد از تولید مزارع آبی استان و ۶ درصد تولید گوجه فرنگی کشور را شامل می‌شود.

 به گفته خمسه، استان قزوین رتبه ششم کشور در زمینه تولید گوجه فرنگی را به خود اختصاص داده است .

وی با اشاره به لزوم اجرای برنامه بهره وری آب کشاورزی گفت : این سازمان در راستای کاهش سطح کشت محصولات پرآب سطح کشت محصول گوجه فرنگی در استان قزوین را از حدود ۱۰ هزار هکتار در سال ۹۵ به حدود ۶ هزار هکتار در سال جاری رسانده و سطح زیر کشت این محصول امسال  ۴۰ درصد کاهش یافته است.

این مسئول به برنامه افزایش عملکرد محصول در واحد سطح اشاره کرد و یادآورشد: با ارایه توصیه های فنی مستمر و برگزاری دوره های آموزشی توسط کارشناسان و همچنین، فعالیت کشاورزان خبره، متوسط عملکرد گوجه فرنگی در مزارع این استان از ۴۵ تن در هکتار در سال ۹۵ با ۳۳ درصد افزایش، به حدود ۶۰ تن در هکتار در سال زراعی جاری رسیده است.

 رئیس سازمان جهادکشاورزی استان ادامه داد: با برنامه ریزی انجام شده طی یک دوره پنج ساله با وجود کاهش قابل توجه سطح زیرکشت ، تولید این محصول در استان افزایش خواهد یافت .

خمسه تصریح کرد: طی دو سال اخیر تولید و کشت محصول گوجه از طریق سامانه جامع وزارت جهاد کشاورزی ثبت می‌شود، می‌توان امید داشت که با داشتن اطلاعات دقیق از مزارع ، برنامه‌ریزی مطلوبی جهت تأمین نیاز داخلی و صادرات این محصول انجام داد.

استان قزوین سازمان جهاد کشاورزی استان کشاورزی گوجه فرنگی وزارت جهاد کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر