کد خبر: 947114 A

مدیر کل کار استان خبر داد:

مدیر کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی فارس با تاکید بر لزوم تدوین اطلاعات شهرستان بختگان مستقل از شهرستان نی ریز گفت: با اطلاعات طبقه بندی شده در حوزه کشاورزی، صنعت و خدمات شهرستان بختگان می‌توان به نوعی شناسنامه اقتصادی شهرستان را تهیه کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس، سهراب مختاری در  جلسه کارگروه اشتغال شهرستان بختگان با بیان اینکه تدوین این شناسنامه می‌تواند منجر به توسعه پایدار شهرستان بختگان و برنامه ریزی برای اشتغال آن شهرستان شود، یادآور شد : ایجاد اشتغال وظیفه یک دستگاه خاص نیست و تمامی دستگاه‌های حاکمیتی در این خصوص وظیفه زیادی برعهده دارند به گونه‌ای که بر اساس دستور استاندار محترم فارس تمامی‌تصمیمات مسئولان در استان و در شهرستان‌ها باید پیوست اشتغال داشته باشند .

 مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس با بیان اینکه از هر تصمیمی که منجر به کاهش اشتغال می‌شود باید خودداری شود، تاکید کرد: با تهیه شناسنامه اقتصادی شهرستان و همچنین تدوین سند توسعه پایدار اشتغال در شهرستان بختگان می‌توان به رسیدن به وضعیت مطلوب امیدوار بود .

مختاری یادآور شد : بر اساس شاخص‌های آماری، بیکاری شهرستان‌های نی ریز و بختگان در سال ۹۰ رتبه استان ۱۵ بود که این نرخ در سال ۹۵ به رتبه ۱۲ رسید .

مختاری ادامه داد : همچنین نسبت اشتغال هم در مدت مذکور ۳۴.۵ درصد  بوده به ۳۷.۱ درصد رسیده که نسبت به گذشته بهتر شده اما تا رسیدن به وضعیت مطلوب در شهرستان بختگان هنوز فاصله خیلی زیاد داریم .

رئیس شورای هماهنگی دستگاه های اجرایی زیر مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان فارس  یادآور شد: در شهرستان نی ریز و بختگان با توجه به جمعیت 113 هزار و 291 نفری، نرخ بیکاری چیزی در حدود 10.7 درصد و نرخ مشارکت نیز 41.7 درصد است.

مختاری همچنین به اجرای طرح‌های اشتغالزا در این حوزه اشاره کرد و افزود : در حوزه خود بختگان نیز  5.5 میلیارد تومان طرح اشتغالزا در قالب ۲۳۹ اشتغال به سیستم بانکی در شهرستان بختگان معرفی شده است و در بخش اشتغال فراگیر نیز ۹ طرح با ۴.۶ میلیارد تومان برای اشتغال ۵۹ نفر تدوین شده که در این خصوص ۱.۹ میلیارد تومان تسهیلات به ۱۲ طرح پرداخت شده است‌ . 

رئیس شورای هماهنگی دستگاه های اجرایی زیر مجموعه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در استان فارس با بیان اینکه در حوزه اشتغال روستایی در شهرستان نی ریز ۲۴ میلیارد تومان بیش از سهمیه و در مجموعه اشتغال فراگیر بیش از  ۱۴ برابر از سهمیه شهرستان ، طرح در کمیته فنی استان مصوب شده خاطرنشان کرد : اما در مرحله پرداخت ۱۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان به طرح‌های اشتغال روستایی در شهرستان نی‌ریز پرداخت شده و در اشتغال فراگیر نیز یک میلیارد و ۵۸۶ میلیون تومان پرداخت  شده است.

وی با اشاره به اهمیت بسته توانمندسازی اشتغال روستاییان و عشایر فارس گفت: بسته اشتغال و توانمندسازی روستایی در راستای ایجاد اشتغال و کمک به معیشت روستاییان موثر است و از این رو باید مدنظر شهرستان باشد.

مختاری با اشاره به مشکلات زیادی که کرونا در استان داشته است، تصریح کرد: به دلیل شیوع کرونا ۸۹ هزار درخواست بیمه بیکاری داشته ایم که ۷۴ هزار نفر مشمول  شناخته شده است.

بیکاری صنعت کار و رفاه اجتماعی کشاورزی مشکلات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر