کد خبر: 946752 A

همزمان با گرامیداشت روز کارآفرینی و آموزش های فنی و حرفه ای بزرگترین دستگاه خراطی پیشرفته خاورمیانه با حضور فرماندار نیشابور در دانشکده فنی پسران نیشابور به بهره برداری رسید.

به گزارش ایلنا از نیشابور، مسئول واحدهای دانشگاهی فنی و حرفه ای نیشابور در این مراسم گفت: این دستگاه قابلیت ابعاد ماشینکاری با قطر کارگیر ۱ متر و ۲۵ سانتی متر را دارد و در طول ۳ متر طراحی و ساخته شده است که نمونه مشابه آن در خاورمیانه وجود ندارد. 

محسن لطفی با اشاره به دیگر ویژگی های منحصر به فرد این دستگاه افزود: امکان سوراخ کاری دقیق، قابلیت داخل تراشی، تابلو فرمان متحرک، دارا بودن صفحه نمایشگر دور دیجیتال، صدای بسیار کم و قدرت بسیار زیاد از دیگر ویژگی های این دستگاه است که قابلیت ساخت انواع لوازم چوبی و تزئینی را دارا می شود.

وی اظهار داشت: می توان یک تنه درخت بزرگ را به وسیله این دستگاه ماشین کاری کرد و بهترین طرح های منبت کاری برای کالاهای تزئینی لوکس و وسایل منزل را ساخت و کاهش وابستگی به خارج کشور، جلوگیری از خروج ارز، بومی سازی فناوری و اشتغال زایی پایدار از برکات ساخت این دستگاه در قسمت پژوهشی دانشگاه فنی و حرفه ای نیشابور است.

وی خاطر نشان کرد: سایز کوچک این دستگاه را برای مجموعه های مختلف در شهرهای تهران، شیراز، تبریز، سمنان و کرج ساخته‌ایم و می‌توانیم با تولید انبوه این دستگاه و ارسال به شهرهای بزرگ، از واردات محصولات نهایی تولید شده توسط این دستگاه که هم اکنون از کشورهای خارجی و چین وارد می شود جلوگیری کنیم.

لطفی با اشاره به اینکه هزینه ساخت این دستگاه تنها ۵۰۰ میلیون ریال است ادامه داد: با توجه به اینکه این نیشابور دارای ظرفیت فراوانی درحوزه باغات و درخت است می توانیم مواد خام چوبی آن ها را تبدیل به محصول نهایی کنیم و ارزش افزوده آن ها را افزایش دهیم ‌و با آن اشتغال پایدار ایجاد کنیم.

علیرضا قامتی معاون استاندار و فرماندار نیشابور نیز در این مراسم‌ با اشاره به اهمیت ایجاد ارزش افزود از مواد اولیه خام افزود: از دستگاهی که امروز رونمایی شد علاوه بر محصولات تزئینی می توانیم در حوزه های صنعتی و ساختمان سازی نیز استفاده کنیم.

فرماندار نیشابور گفت: در بازدیدهایی که از صنایع نیشابور داشتم در ذهن ندارم که بخواهیم محصولی را در هر حوزه ای از جمله صنایع دفاعی، هوایی، ماشین آلات و سخت ترین صنایع بسازیم ولی امکانات آن در شهرستان موجود نباشد و این که گفته اند نیشابور خودش یک کشور کوچک شده است به درستی بوده است.

قامتی اعلام کرد: هر محصولی را می توانیم در نیشابور تولید کنیم مشروط به اینکه بتوانیم یکدیگر را پیدا کنیم و دانشگاه در کنار صنعت این ارتباط رابرقرار کند و با اندیشمندان و نخبگان نیشابوری بتوانیم گفتمان مشترکی پیدا کنیم، همدیگر را باور و به یکدیگر اعتماد کنیم و اگر به این شکل پیش برویم هر آنچه مدنظر جوانان ما در حوزه ایده‌های متنوع باشد می توانیم آن را تبدیل به محصول کرده و در نیشابور تجاری سازی کنیم.

خاورمیانه ذهن فرماندار معاون آموزش های فنی و حرفه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر