کد خبر: 946723 A

مدیرکل مدیریت بحران استان:

مدیرکل مدیریت بحران استان بوشهر گفت: آتش‌سوزی در کوه‌های سخت‌گذر برچک بخش بوشکان دشتستان که از بامداد امروز تحت کنترل قرار گرفته بود، به طور کامل مهار شد.

به گزارش ایلنا، جهانگیر دهقانی گفت: آتش‌سوزی در کوه برچک بخش بوشکان دشتستان که از ساعت ۲۱ دوشنبه (۶ مرداد) آغاز شده بود، از حدود ساعت ۳ بامداد امروز (چهارشنبه ۸ مرداد) تحت کنترل قرار گرفت و حدود ساعت ۹ به طور کامل مهار شد.

او افزود: پس از هماهنگی صورت گرفته با سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، عصر دیروز (سه‌شنبه ۷ مرداد) بالگرد هلال احمر استان بوشهر به بخش بوشکان اعزام شد و دو پرواز برای انتقال نیرو‌های امدادی به کوه برچک، انجام داد.

مدیرکل مدیریت بحران استان بوشهر ادامه داد: با توجه به اینکه آتش‌سوزی در منطقه‌ای سخت‌گذر قرار داشت، بالگرد جایی برای فرودآمدن نداشت و نیرو‌ها مجبور بودند از بالگرد به بیرون بپرند که به همین علت فقط دو پرواز برای انتقال نیرو انجام گرفت.

دهقانی با بیان حضور بیش از ۲۰۰ نیروی امدادی و مردمی در منطقه، عنوان کرد: افزون بر ۵۰ نیروی یگان حفاظت منابع طبیعی، بیش از ۱۵۰ نفر از نیرو‌های مردمی و کوهنوردان، هلال احمر، حفاظت محیط زیست، بسیج، عشایر، مرتع‌داران و دستگاه‌های اجرایی شهرستان دشتستان برای مهار آتش در هوایی گرم مشارکت کردند.

او با قدردانی از این نیرو‌ها که در شرایطی دشوار برای مهار آتش تلاش کردند، بیان کرد: با توجه به شیب تند محل آتش‌سوزی و پراکنده بودنش بالگرد آبپاش هم نمی‌توانست برای مهار آتش موثر باشد.

آتش‌‍‌سوزی در کوه برچک بخش بوشکان دشتستان دوشنبه شب بر اثر صاعقه رخ داد. این بخش، در چند روز اخیر شاهد وزش باد، رگبار باران و رعدوبرق بوده است.

در کوه برچک درختانی مانند بادام کوهی، انجیر کوهی، بنه و گیاهانی مانند گون وجود دارد که با توجه به بارندگی‌های خوب زمستانی پوشش متراکم هستند و همین موضوع زمینه‌ای برای گسترش آتش سوزی شده است.

پیش از این هم بخش بوشکان دچار آتش‌سوزی گسترده شده بود و بیش از هزار هکتار از مراتع کوه سیاه این بخش در آتش سوخته بودند.

پوشش گیاهی متراکم، گرما، وزش باد و برخی عوامل انسانی باعث شده که از ابتدای امسال تا کنون مراتع استان بوشهر شاهد چندین مورد آتش‌سوزی گسترده باشند.

آتش سوزی استان بوشهر پوشش مدیریت بحران هلال احمر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر