کد خبر: 946442 A

رئیسی خبر داد:

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لامرد از ثبت سه اثر تاریخی در این شهرستان خبر داد.

به گزارش‌خبرنگار ایلنا از لامرد، حسین رئیسی با اعلام این خبر گفت: به تازگی سه اثر تاریخی آب انبار زبکو (خوزکو) روستای خشت مربوط به قرون متاخر اسلامی به شماره ثبت ۳۲۶۲۹ و تل قلعه ترمان مربوط به قرون اولیه تا متاخر اسلامی واقع در مرکز روستای ترمان به شماره ثبت ۳۲۶۳۲ و تل جوانبویه واقع در اراضی روستای سید هاشمی علامرودشت مربوط به قرون متاخر اسلامی به شماره ثبت ۳۲۶۱۷ در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفت.

وی بیان کرد: با توجه به اهمیت محوطه های تاریخی و باستانی به عنوان نماد و هویت شهرستان می طلبد که در صیانت و حفاظت از این اثار کوشا باشیم و از هرگونه دخل و تصرف در عرصه و حریم این آثار پرهیز شود و از طرفی هرگونه تعرض و مورد دستخوش قرار دادن آثار پیگرد قانونی دارد و با متخلفین قضایی برخورد می شود.

422d6115-b0c9-4539-b6dd-2978aa6b835b

طرح موزه باستان شناسی و مردم شناسی لامرد در دست تهیه است
این مسئول در ادامه افزود: طرح جامع موزه باستان شناسی و مردم شناسی شهرستان لامرد که در دست تهیه است به نحوی طراحی می شود که منطبق بر معماری بومی و سنتی لامرد و شامل بخش های مردم شناسی، تهیه اسناد و اشیاء قدیمی و دیگر فضاهای خدماتی، صنایع دستی-گردشگری و فرهنگی خواهد بود. 

حسین رئیسی

وی از جانمایی مناسب و امن برای استقرار موزه در مرکز شهر لامرد خبر داد، ادامه داد: پس از تدوین طرح و نقشه‌های جامع موزه با حمایت متخصصان و ناظران اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس مورد بازنگری قرار می گیرد و برای عملیاتی شدن این طرح به مشارکت شهرداری ها، واحدهای صنعتی و همچنین خیراندیشان نیازمندیم چرا که بدون کمک آنان، این مهم اتفاق نخواهد افتاد. 

رئیسی اظهار کرد: سازمان میراث فرهنگی پس از ساخت موزه توسط خیراندیشان، مسئولیت حفاظت و مدیریت آنرا برعهده می گیرد. 

وی در ادامه با اشاره به برخی طرح‌های شاخص گردشگری لامرد، گفت: بوم گردی جواد در روستای شیرینو بخش چاهورز لامرد به مرحله افتتاح رسید و مجتمع گردشگری کیان در مرکز لامرد تا چند ماه آینده به بهره‌برداری می رسد و با افتتاح این دو مجموعه گردشگری، برای 50 نفر اشتغالزایی خواهد شد. 

رئیسی افزود: هتل مروارید سفید لامرد در حدود 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که شامل 32 اتاق و 10 سوئیت، رستوران، کافی شاپ سالن بیلیارد و سالن بدنسازی، 8 باب تجاری و سالن کنفرانس است. 

استان فارس لامرد حسین رئیسی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لامرد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر