کد خبر: 946295 A

معاون توانبخشی بهزیستی استان:

معاون امور توانبخشی اداره کل بهزیستی استان قزوین گفت: سامانه تشخیص اتیسم در استان قزوین جهت ثبت نام در آزمون غربالگری برای خانواده های دارای کودک 2 تا 5 سال راه اندازی شده است.

راحله جاتن در گفت و گو با خبرنگار ایلنا از قزوین اظهار کرد: اوتیسم یک اختلال عصبی، رشدی است که بخش های مختلف مغز در افراد دارای اتیسم در همکاری با یکدیگر دچار مشکل می‌شوند و این اختلال یکی از انواع اختلالات دوران کودکی است، اختلالی که رشد و گسترش مهارت های اجتماعی و ارتباطی فرد را مختل می کند.

معاون توانبخشی بهزیستی استان افزود: اتیسم در سه سال اولیه زندگی بروز می کند و مادام العمر است، شاخصه اصلی آن نقص در ارتباط و تعاملات اجتماعی و بروز رفتارهای کلیشه ای و خزانه رفتاری، حرکتی و … محدود می باشد که این اختلال، اختلالی پیچیده و وخیم است و مشکلات زیادی را برای رشد کودک در حیطه های مختلف رشد(شناختی، اجتماعی، عاطفی و …) ایجاد می کند و کودک و خانواده را دچار انواع چالش ها می کند.

جاتن ادامه داد: سامانه غربالگری، تشخیص و مداخله در اختلال طیف اتیسم به آدرس http://autism.behzisti.net در دسترس است تا خانواده هایی که کودک 2 تا 5 سال دارند در این سامانه ثبت نام کنند و راهنمای شناسایی اختلال اتیسم و همچنین راهنمای تصویری جهت اطلاع والدین در این سامانه بارگذاری شده است.

به گفته وی، پس از ثبت نام در سامانه و در صورت بروز نشانه های مشکوک در کودکان به تنها مرکز اتیسم استان قزوین ارجاع داده می شوند تا مراحل بعدی برای درمان این اختلال صورت بگیرد.

این مسئول بیان کرد: غربالگری اوتیسم از سال ۹۵ در استان قزوین آغاز شده است اما این غربالگری در مهدهای کودک اجرا می شد و خانواده ها با مراجعه به مهدها، پرسش نامه ای شامل ۱۰ سوال را تکمیل می کردند و اگر پاسخ های مشکوک در این پرسشنامه زیاد بود، بعد از آن باید به پایگاه های بهزیستی مراجعه می کردند.

معاون توانبخشی بهزیستی استان یادآور شد: اوتیسم از ۶ ماهگی هم قابل تشخیص است اما غربالگری اوتیسم در بهزیستی از سن ۲ تا ۵ سالگی انجام می شود؛ زیرا این گروه سنی از کودکان در مهدها  قابل دسترسی هستند.

تا کنون در استان قزوین 111 کودک دارای اختلال اتیسم شناسایی شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

استان قزوین بهزیستی خانواده درمان مغز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر