کد خبر: 945904 A

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه از ثبت مجدد بیمارستان مسیح کرمانشاه در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از کرمانشاه ،امید قادری اعلام کرد:  در جلسه شورای ثبت وزارت میراث فرهنگی کشور پرونده بیمارستان مسیح مرادیان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

وی با بیان اینکه این بنای ارزشمند به عنوان یکی از بیمارستان های تاریخی کشور پیش از این نیز به ثبت رسیده بود که با در خواست مالک و رای دیوان عدالت اداری از فهرست آثار ملی کشور خارج شده بود، افزود: به دنبال تعرضاتی که در سالیان اخیر نسبت به این بنا شکل گرفت که آخرین مورد آن آتش سوزی عمدی در شب چهارشنبه سوری سال ۹۸ بود، با توجه به در خواست هایی متعدد مردم و دوستداران و فعالین میراث فرهنگی و نیز احتمال تخریب بنا، بررسی ثبت مجدد این بیمارستان تاریخی مجددا در دستور کار این اداره کل قرار گرفت.

وی با تقدیر از حمایت های دستگاه قضایی استان، پیگیری های معاونت میراث فرهنگی و کارشناسان ثبت اداره کل، بیان کرد:  ثبت ملی این بنا به این لحاظ ارزشمند است که می‌توان برای حفظ شرایط موجود و جلوگیری از تخریب آن از اقدامات قانونی بهره برد.

وی با اعلام اینکه سعی ما بر این است تا در سال جاری اعتباراتی برای مرمت اضطراری این بنا لحاظ شود، گفت: درصورت همکاری و مشارکت مالک بنا آمادگی برای مرمت و ساماندهی آن وجود دارد. در صورت در خواست مالک بنا ما آماده اعطای مجوزهای لازم برای استفاده از این بنا در راستای طرح های گردشگری و فرهنگی و حتی پرداخت تسهیلات هستیم.

قادری قرار گرفتن مجدد این بنای شاخص را در فهرست میراث ملی کشور را پیگیری های دلسوزانه دغدغه مندان میراث فرهنگی استان کرمانشاه دانست و ابراز امیدواری کرد که بتوان با همکاری خانواده زنده یاد دکتر مرادیان هرچه سریع تر اقدام به ساماندهی و مرمت این بنا کرد.

 

 

میراث فرهنگی ثبت ملی استان کرمانشاه بیمارستان مسیح
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر