کد خبر: 945184 A

معاون تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان:

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: میانگین سن زدگی گندم در استان قزوین از متوسط کشوری پایین تر است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، مجید اسماعیلی اظهار کرد: میانگین سن زدگی گندم برداشت شده از مزارع استان قزوین امسال ۴۳ صدم درصد بوده که از متوسط کشوری پایین تر است.

معاون تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان افزود: افت مفید (دانه های شکسته) و غیرمفید (سنگ ریزه، خاک و علف و کاه) گندم برداشت شده در امسال طی سال جاری نیز به ترتیب ۱.۴۸ درصد و ۱.۶ درصد بوده است که نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

اسماعیلی با بیان اینکه میانگین افت مفید و غیرمفید گندم برداشتی از مزارع استان قزوین سال گذشته ۶۸ صدم درصد بود، بیان کرد: افزایش افت مفید و غیرمفید به دلیل تغییر اندازه الک‌های سنجش کیفیت گندم بوده که در سال گذشته اندازه آن 2 در 2 میلمتر بوده اما امسال به 1.7 در 2 میلیمتر کاهش پیدا کرده است.

وی خاطرنشان کرد: با مقابله مناسب با آفات گندم به ویژه سن مادر، کیفیت و مرغوبیت این محصول کشاورزی در استان قزوین طی سال های گذشته افزایش چشمگیری پیدا کرده است.

این مسئول یادآور شد: سال گذشته گندم برداشت شده از مزارع استان رتبه سوم کشور در زمینه افت مفید و غیرمفید را به دست آورد و امسال نیز پیش بینی می کنیم گندم تولید شده در استان در مجموع مرغوبیت بالایی داشته باشد.

معاون تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان اعلام کرد: امسال پیش بینی شده ۳۳۵ هزار تن گندم از مزارع استان قزوین برداشت شود که دولت متعهد شده ۲۲۰ هزار تن آن را به شکل تضمینی از کشاورزان خریداری کند.

استان قزوین جهاد کشاورزی دولت سازمان جهاد کشاورزی استان گندم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر