کد خبر: 945138 A

در سی‌ویکمین نشست ستاد استانی مبارزه با کرونا مطرح شد؛

استاندار ایلام گفت: در تیرماه تعداد مبتلایان به کرونا، حدود ۳.۳ برابر و تعداد فوتی‌ها هم ۱.۲ برابر نسبت به ۴ ماه گذشته افزایش داشت.

به گزارش ایلنا، قاسم سلیمانی‌دشتکی در سی‌ویکمین نشست ستاد استانی مبارزه با کرونا، با بیان اینکه  بر سر سلامت مردم با کسی تعارف نداریم، اظهار کرد: با نقض‌کنندگان مصوبات ستاد و پروتکل‌های بهداشتی باید بدون در نظر گرفتن ملاحظه‌ای برخورد شود و با ادارات و دستگاه‌های اجرایی که با اجرا نکردن مصوبات و پروتکل‌های بهداشتی جان کارمندان و مردم را به خطر می اندازند، باید برخورد و شکایت کرد.

وی تصریح کرد: در بازرسی‌های نامحسوسی که از ادارات و بانک‌های استان انجام شد، مشخص شد چند دستگاه اجرایی با عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی جان کارکنان و مراجعان  را به خطر انداخته‌اند که از این ادارات به دستگاه قضایی شکایت می شود و برخی از مدیران نیز توبیخ می‌شوند.

استاندار ایلام با تاکید بر ضرورت استفاده از ماسک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح جامعه، گفت : اگر تحت هرشرایطی خارج از قواعد پروتکل های بهداشتی در کنار دیگران قرار بگیریم  و رعایت نکنیم ویروس کرونا بیش از گذشته در جامعه شیوع پیدا می‌کند، در این شرایط استفاده از ماسک جزو زندگی همه ما شده و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان  باید زمینه های تهیه فراوان ماسک را فراهم و با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار دهد.

سلیمانی‌دشتکی با اشاره به اینکه میزان مرگ و میر مبتلایان به کرونا در تیرماه به صورت بهت‌آوری نسبت به ماه های گذشته روند افزایشی داشت، افزود: در تیرماه بدترین وضعیت را از آغاز بیماری کرونا تاکنون داشتیم و در این ماه تعداد مبتلایان حدود ۳.۳ برابر  و تعداد فوتی ها هم  ۱.۲ برابر نسبت به ۴ ماه گذشته افزایش داشت.

وی تصریح کرد: مردم همچنان باید از حضور در اجتماعات،رفتن به سفر و گردهمایی در پارک ها و  همایش ها و تجمعات، وشرکت در مراسم های  شادی و عزا و... پرهز کنند  و با استفاده از ماسک  و رعایت پروتکل های بهداشتی از سلامت خود و همنوعانشان محافظت کنند.

استاندار ایلام ادامه داد: در چند روز اخیر  ۶۵ تا ۷۰ درصد مردم استان ماسک می‌زنند و  بعد از سه هفته بحرانی ظاهرا از پیک عبور کرده‌ایم اما باید مراقبت کرد کرد که به شرایط بدتر از این برنگردیم.

سلیمانی دشتکی در ادامه با بیان اینکه  از ستاد ملی مبارزه با کرونا درخواست دورکاری یک سوم کارکنان ادارات را داشته‌ایم که مورد موافقت قرار نگرفت، ادامه داد: فعالیت هر صنفی صرفا با مجوز دانشگاه علوم پزشکی و با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی امکان‌پذیر است و باشگاه های ورزشی با نظر دانشگاه علوم پزشکی و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی باز می شوند و باشگاه ها و اصنافی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نکرده اند، همچنان بسته باقی می‌مانند.

وی با اشاره به فرار رسیدن عید سعید قربان، تصریح کرد: مردم گوشت قربانی و نذورات خود را به دست نیازمندان برسانند و از خیرین و نیکوکاران می خواهم که به سمت اهدا  و توزیع ماسک هم حرکت کنند که باعث نجات جان بسیاری از کسانی می شود که تمکن خرید ماسک را ندارند.

استاندار ایلام در ادامه با اشاره به مراسمات ایام ماه محرم، گفت: این مراسمات با رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی و زمان بندی دقیق برگزار خواهد شد.

سلیمانی دشتکی در پایان با تقدیر از  عملکرد مطلوب رسانه ها و فضای مجازی به عنوان بازوان توانمند ستاد استان مبارزه با کرونا، خاطرنشان کرد: رسانه‌ها و فضای مجازی برای آموزش و جهت‌دهی مناسب برای زندگی همزمان مردم با کرونا  همانند گذشته فعالیت داشته باشند و مسئولان را یاری کنند.

«محمد کریمیان» رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام،  با بیان اینکه متاسفانه تاکنون تعداد ۱۶۰ نفر نیز در استان ایلام در اثر ابتلا به کرونا ویروس جان خود را  از دست داده‌اند، اظهار کرد:  تعداد ۴هزار و ۶۴۴ نفر نیز با تلاش کادر درمانی و مدافعان سلامت بهبودی کامل یافته و از بیمارستان ترخیص شده و تعداد ۱۱۵ نفر بستری بوده و تحت درمان  قرار دارند.

وی با بیان اینکه ویروس کرونا شدیدترین قدرت واگیری را تاکنون در بین تمام ویروس‌ها داشته است، افزود: مردم باید به صورت جدی با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در مقابل ابتلا به کرونا از خود مراقبت کنند و باید گفت که کوچک ترین غفلت باعث شیوع دوباره ویروس می شود.

«جمیل صادقی فر» معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام، نیز  با بیان اینکه بیش از دو سوم مبتلایان و نیمی از کل فوتی ها در پنج ماه گذشته مربوط به  تیرماه سال جاری بود، تصریح کرد: میزان استفاده از ماسک توسط مردم در تیرماه و همزمان با ایجاد محدودیت ها توسط ستاد استانی کرونا بسیار بهتر شده است.

وی گفت: امیدواریم حضور مردم در تجمعات و اماکن شلوغ نیز کم شود و مردم و اصناف در رعایت پروتکل‌های بهداشتی هوشیارتر باشند.

صادقی‌فر خاطرنشان کرد: افراد کم علامت و ناقل حتما قرنطینه خانگی را رعایت کنند و مراقب باشند اگر مسئولانه رفتار نکنند و اصول قرنطینه را جدی نگیرند، اطرافیان و اعضای خانواده آنها اولین کسانی خواهند بود که در معرض خطر قرار می گیرند.

درمان رئیس دانشگاه علوم پزشکی سازمان صنعت معدن و تجارت استان مرگ ایلام کروناویروس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر