کد خبر: 944817 A

مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان قزوین:

مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان قزوین گفت: ارتقای معیشت ساکنان مناطق روستایی قزوین در دستور کار اداره کل فنی و حرفه ای استان قرار دارد و سرانه آموزش روستایی در قزوین 14 درصد افزایش یافته است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، محسن مددی در نشست با لطف‌الله سیاهکلی رئیس مجمع نمایندگان استان قزوین در خصوص ضرورت توسعه آموزش‌های تخصصی اظهار کرد: توانمند سازی، آموزش نیروی کار، آموزش شهری و روستایی و مهارت آموزی فارغ التحصیلان و دانش آموزان از محورهای مهم حوزه فنی و حرفه ای  است.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان افزود:۹ عنوان برنامه مستقل برای معتادان و زندانیان و زنان سرپرست خانوار تعریف شده است که آموزش‌های تخصصی و ارتقای مهارت شاغلان حدود ۲۵ درصد فعالیت‌ها را شامل می‌شود.

مددی بیان کرد: ارتقای معیشت روستاییان در دستور کار قرار دارد و آموزش قالیبافان و کارگران ساختمانی در اولویت است.

وی تصریح کرد: ظرفیت سازی برای ارتقای بهره وری واحدهای آموزشی در دستور کار است و به تجهیزات دولتی و ارتقای کارکنان اهمیت داده شده و دیپلماسی مهارت را تقویت می‌کنیم.

این مسئول ادامه داد: برای اعزام مربی به ترکیه برای آشنایی بیشتر با صنایع شیرینی و پوشاک برنامه داریم و در بخش غیر دولتی ظرفیت آموزشگاه‌های آزاد و بخش خصوصی برای ما اهمیت دارد.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان اضافه کرد: با تفاهم نامه برای صدور مجوز کارگری و کارگری. تحت نظارت فنی و حرفه‌ای جدی هستیم و باید ببینیم چند درصد آموزش‌های ما به اشتغال منجر شده است.

مددی گفت: رویکرد ما کاهش آسیب‌های اجتماعی، کارآفرینی اشتغال و تحقق اقتصاد مقاومتی است و اعتقاد داریم باید برنامه‌های مهارت آموزی اشتغالزا باشد و آسیب‌ها را کاهش دهد.

وی بیان کرد: سه سطح کارها به بخش خصوصی واگذار خواهد شد که در این راستا ۵۰ درصد مشاغل در این سه سطح قرار دارد و سیاست ما در سال آینده واگذاری سه سطح به بخش خصوصی است.

این مسئول تصریح کرد: در حال حاضر ۱۰ مرکز در شهرستان‌ها فعالیت می‌کند اما هنوز در قزوین مرکز آموزش خواهران نداریم که برای احداث آن باید اقدام شود.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان عنوان کرد: در استان ۱۷۰ آموزشگاه آزاد داریم که در زمینه صنعت و کشاورزی رشد آموزشگاه‌ها مناسب نبوده اما در خیاطی و طراحی دوخت این مراکز زیاد بوده و در سال قبل ۵۵ درصد کارها در بخش دولتی اجرا شده و ۴۵ درصد خصوصی بوده است.

مددی یادآور شد: ۸۰ رشته و ۶ هزار استاندارد آموزشی داریم که بخش خصوصی ۳۴۳ مورد را اجرا کرده است و در این میان آزمون ما به صورت مستقل انجام می‌شود که میزان درصد قبولی ما ۷۵ درصد است و ۲۵ درصد نمی‌توانند گواهی بگیرند.

وی بیان کرد: امسال آموزش‌ها در بخش دولتی متناسب و در بخش خصوصی خوب نبوده و کرونا بخش زیادی از فعالیت‌ها را تحت تأثیر قرار داده و امسال ۵۰۰ نفر آموزش داده شده در حالی که سال قبل ۴ هزار نفر در کلاس‌ها شرکت کردند و امسال کارگاه‌ها در فضای مجازی است در حالی که آموزش فنی حرفه‌ای زمانی اثر بخش است که حضوری باشد.

این مسئول اضافه کرد: قرار بود مرکز سنجش ایجاد شود که متوقف مانده و در شهرستان آوج هم مرکز نداریم که باید اقدام شود.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان افزود: سرانه آموزشی ما ۱۰.۴ درصد و پایین‌تر از استاندارد ۱۲ درصد کشوری است که برنامه داریم این میزان را به ۱۳ درصد افزایش داده شود.

مددی یادآور شد: سرانه آموزش روستایی ۱۲ درصد بود که به ۲۸ درصد رسانده ایم و در حال حاضر توزیع آموزش در بخش دولتی ۴۰ درصد و بخش آزاد، ۴۰ درصد و ۲۰ درصد هم در صنایع واحدهای تولیدی و سمن‌ها خواهد بود و ما به سمت بخش خصوصی رفته ایم.

وی اظهار کرد: یک مرکز آموزشی در البرز مشخص شده تا برای آموزش گردشگری و هتل داری آماده شود.

این مسئول اضافه کرد: توسعه رشته کشاورزی و دامداری در روستا در دستور است و رعایت عدالت جنسیتی ۵۱ درصد مردان و ۴۹ درصد زنان و شناسایی گروه‌های آسیب پذیر را در دستور کار داریم.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان بیان کرد: در سال گذشته حدود ۴ میلیون و ۹۰۰ نفر ساعت آموزش ارائه شد که به ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر ساعت رساندیم.

مددی افزود: سهم آموزش‌های ما ۳۰ درصد در صنعت، ۳۰ درصد کشاورزی و ۴۰ درصد هنر و خدمات خواهد بود.

وی یادآور شد: ۷۰ درصد زندانیان بار اولی فاقد مهارت فنی و حرفه‌ای هستند و ۴۰ درصد فاقد مهارت بازگشت دارند و نرخ بازگشت مجدد زندانیانی که آموزش می‌بینند ۱۰ درصد است.

 

استان قزوین صنعت فنی و حرفه ای گردشگری بخش دولتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر