کد خبر: 944763 A

معاون توانبخشی بهزیستی فارس خبر داد:

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی استان فارس از شناسایی حدود 4 هزار معلول عشایر در فارس در طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه(CBR) خبرداد.

به گزارش ایلنا، حمید گودرزی با بیان اینکه در این طرح دو بحث فراگیرسازی و دسترس پذیری مدنظر است، اظهار داشت: طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه بر اساس آمار بالای عشایر در استان بنا به پیشنهاد سازمان بهزیستی فارس اجرا می‌شود.

وی افزود : ما به دنبال اختصاص ردیف ویژه این طرح برای ارائه خدمات بهتر به گروه هدف هستیم.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی فارس با اشاره به اینکه هر سال تفاهم نامه چهرجانبه ای میان اداره کل بهزیستی، آموزش پرورش عشایر، سپاه عشایر و اداره کل عشایر فارس منعقد می شود، تصریح کرد : این تفاهم نامه با هدف نیاز سنجی و ارائه خدمات بیشتر، توانمند سازی عشایر، آموزش و بهره گیری از همه ظرفیت ها منعقد و دنبال می شود.

گودرزی با بیان اینکه بالغ بر 15 هزار نفر عشایر کوچ رو در استان فارس داریم، افزود : حدود 4 هزار نفر از این جمعیت شناسایی شده اند وسایرین پس از بررسی و احراز شرایط تحت پوشش این طرح قرار خواهند گرفت.

وی آمار معلولین هرجامعه را طبق آمار جهانی 10 درصد آن جامعه عنوان و تصریح کرد : در حال حاضر 850نفر از جامعه عشایر در پوشش طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه قرار داشته و 682 از این افراد به طور مستقیم مستمری بگیر سازمان بهزیستی هستند و 318 نفر در شرایط احراز و بررسی شرایط قرار دارند.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی فارس کل مبلغ پرداختی به عشایر فارس را در قالب مستمری مستقیم به ازای هر ماه 4 میلیارد 595 میلیون عنوان و خاطرنشان کرد : مبلغ 4 میلیارد 484 میلیون و 220 هزار و 625 ریال در قالب پرداخت غیر نقدی شامل ایاب و ذهاب، بیمه، درمان به جامعه هدف پرداخت شده است.

گودرزی ادامه داد: تسهیلات پرداختی شامل شورای توانبخشی و مسکن به غیر از تسهیلات مشارکت‌های مردمی، موسسات غیر دولتی و اشتغال به میزان یک میلیارد و 146 میلیون 500 هزار ریال به صورت بلاعوض پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه در بحث اشتغال به دوشکل استاد و شاگردی و کمک هزینه سرمایه کار پرداخت‌ها انجام می‌شود، اظهار داشت : در سال گذشته موسسه توان خواهان عشایر برای حمایت از معلولین عشایر راه اندازی و در سال جاری دومین مرکز نیز راه اندازی می شود.

گودرزی با اشاره به اینکه 400 تسهیل گر به دو شکل محلی و میانی رابطین حل مشکلات معلولین در جامعه هستند، یادآور شد : از این تعداد 10 تسهیل گر ویژه پیگیری موارد مرتبط با عشایر و رابط این جامعه هدف با سازمان بهزیستی هستند که در تلاش هستیم آمار این افراد را در سال جاری افزایش دهیم.

استان فارس بهزیستی جامعه درمان مسکن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر