کد خبر: 944719 A

مدیرکل میراث فرهنگی استان:

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین گفت: با کاوش‌های باستان شناسی در غار قلعه کرد آوج دندان انسان‌های نئاندرتال یا اولیه که قدیمی‌ترین‌عضو کشف‌شده از یک انسان در ایران است، به زودی در استان قزوین به نمایش گذاشته می‌شود.

به گزارش‌خبرنگار ایلنا از قزوین، علیرضا خزائلی با اعلام این خبر اظهار کرد: دندان انسان های اولیه کشف شده در این غار به ۲ آزمایشگاه در کشورهای فرانسه و آمریکا ارسال شده و نتایج آزمایشات سن سنجی به وسیله رادیو کربن انجام شده روی آن نشان می‌دهد قدیمی‌ترین تمدن گونه انسانی نئاندرتال شناخته شده در سرزمین ایران با فاصله زمانی زیاد و بیش از ۵۰ هزار سال متعلق به غار قلعه کرد آوج بوده است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان افزود: دندان انسان‌های اولیه کشف شده در غار قلعه کرد در آینده نزدیک در موزه شهر قزوین رونمایی و به نمایش گذاشته می‌شود.

خزائلی یادآور شد: پیش از این در مناطقی از کشور دندان انسان های اولیه کشف شده بود اما قدمت آنها در آزمایشات انجام شده کمتر از ۵۰ هزار سال تحمین و برآورد شده بود.

وی با اشاره به اینکه فصل جدید کاوش های باستان شناسی در غار قلعه کرد آوج به دلیل شیوع ویروس کرونا و عدم امکان حضور تیم محقق فرانسوی امسال به تاخیر افتاده است، افزود: پس از عادی‌شدن شرایط، کاوش‌های باستان شناسی در این مکان ماقبل تاریخی ادامه پیدا می کند.

این مسئول افزود: تمرکز بر نوسانات اقلیمی همراه با دستیابی احتمالی به اسکلت انسان عصر پارینه سنگی و بررسی رابطه میان صنایع سنگی دوره پارینه سنگی مناطق زاگرس و شمال فلات مرکزی ایران از جمله اهداف کاوش ها در غار قلعه کرد به شمار می رود.

مدیرکل میراث فرهنگی استان یادآور شد: با انجام کاوش‌های باستان شناسی در غار قلعه کرد و یافته هایی چون سر پیکان‌های دوره موستری و لوآلوآ و سنگ پیشینه سکونت در این مکان تا ۲۰۰ هزارسال پیش بینی می‌شود.

غار قلعه کرد در دهستان حصار ولیعصر بخش آبگرم شهرستان آوج و در جنوب غربی استان قزوین قرار دارد.

این اثر تاریخی و طبیعی سال ۹۵ با شماره ۳۸۳ در فهرست آثار ملی طبیعی به ثبت رسیده است.

استان قزوین ایران باستان شناسی گردشگری و صنایع دستی موزه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر