کد خبر: 944209 A

به دستور رئیس جمهور؛

فاز اول پروژه شبکه آبیاری تحت فشار دشت میناب در راستای پویش ملی #جهاد برای-جهش تولید به دستور رئیس جمهور و به صورت ویدئو کنفرانس مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

به گزارش ایلنا از بندرعباس، علی باقرزاده همائی با اشاره به افتتاح این پروژه گفت: با بهره برداری از فاز اول پروژه شبکه آبیاری تحت فشار دشت میناب به عنوان یکی از بزرگترین طرح های کشور در راستای سیاست‌های دولت تدبیر و امید، گام بزرگی در راستای بهره برداری بهینه از منابع آبی و توسعه کشاورزی در اراضی تیرور، چاه اسماعیل، چاه شیرین، زیارت مولا و گوربند برداشته شد.

وی در خصوص اعتبارات این پروژه اظهار کرد: سرمایه هزینه شده برای تکمیل فاز اول پروژه شبکه آبیاری تحت فشار دشت میناب بالغ بر 740 میلیارد ریال است.

این مسئول میزان اعتبار دولتی پروژه سامانه های نوین آبیاری شاخه دشت شمالی میناب را 630 میلیارد رالت و اعتبار بخش خصوصی 110 میلیارد ریال  اعلام کرد.

رییس سازمان جهادکشاورزی هرمزگان با اشاره اینکه عملیات اجرایی فاز اول پروژه شبکه آبیاری تحت فشار دشت میناب از اسفندماه سال 96 آغاز شده است، ابراز کرد: مساحت پروژه 3 هزار و 750 هکتار بوده که با اتمام این پروژه برای 750 نفر اشتغالزایی صورت گرفته است.

باقرزاده در ادامه به انواع کشت محصول در اراضی شاخه شمالی دشت میناب اشاره کرد و افزود: محصولات سبزی، صیفی ، گندم، جو، دانه های روغنی و ذرت در اراضی شاخه شمالی دشت میناب کشت می شود.

 وی با بیان اینکه تاکنون 75 درصد اراضی این استان به سامانه های نوین آبیاری مجهز شده است، اظهار کرد: در حال حاضر 118 هزار هکتار از اراضی استان به سامانه های نوین آبیاری تجهیز شدند.

این مسئول در ادامه با اشاره به اینکه مساحت اراضی آبی استان 156هزار و 500 هکتار است، افزود: در صورت تخصیص اعتبار در سال 1400 حدود 130 هزار هکتار دیگر از اراضی استان نیز به سامانه های نوین آبیاری مجهز خواهند شد.

باقرزاده  با اشاره به اینکه تا سال 92 در استان هرمزگان 74 هزار هکتار از اراضی به سامانه نوین آبیاری مجهز شده بودند، خاطرنشان کرد: مساحت اجرا شده و در حال اجرا سامانه‌های نوین از سال 92 تاکنون 44 هزار هکتار است.

باقرزاده همچنین در ادامه تخصیص اعتبارات‌ خاص جهت توسعه زیرساخت‌های گلخانه‌ای از طریق شیرین‌سازی آب دریا در استان را ضروری دانست و افزود: با توجه به بارندگی های شدید و وضعیت کوهستانی استان و ایجاد سیلاب هاب مهیب، طرح های کوچک تامین آب و طرح های آبخیزداری در استان توسعه و ردیف اعتباری لازم تقویت شود.

وی ردیف اعتباری مناسب برای اصلاح باغات پیر و فرسوده به همراه اصلاح شبکه آبیاری تحت فشار در سطح استان را نیز مهم دانست.

این مسئول تصریح کرد: بایستی آب شرب و صنعت استان از طریق آب شیرین کن تامین شود و آب سطحی و زیرزمینی جهت توسعه گلخانه استفاده شود.

به گزارش ایلنا، در راستای پویش ملی #جهاد برای-جهش تولید، بهره برداری از ۸۰۹ طرح و شهرک گلخانه‌ای به مساحت ۴۷۳ هکتار، بهره برداری از ۵ طرح زیربنایی آب و خاک در مساحت ۷۳ هزار و ۵۰۰ هکتار و بهره‌برداری از ۱۶ هزار و ۸۰۰ هکتار طرح توسعه باغات دیم در اراضی شیبدار در سراسر کشور با فرمان دکتر روحانی رئیس جمهوری آغاز شد که بهره برداری از فاز اول پروژه شبکه آبیاری تحت فشار دشت میناب در استان هرمزگان نیز یکی از این پروژه ها بود.

 بر اساس این گزارش، این طرح‌ها در سراسر کشور با سرمایه‌گذاری ۳۴۰۰ میلیارد تومان و اشتغال‌زایی ۱۰ هزار و ۳۴۰ نفر افتتاح شد.

خاک دستور رئیس جمهور رییس جمهور سرمایه هرمزگان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر