کد خبر: 944187 A

آحوندزاده به ایلنا خبر داد:

مدیر اجرایی منطقه ویژه اقتصادی دوغارون از روان شدن ترافیک و صف طولانی کامیون‌های سوخت معطل در مرز دوغارون خبر داد.

حسین آخوندزاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در تایباد اظهار کرد: در چند روز گذشته 540 دستگاه کامیون‌ حامل سوخت به دلیل اعتصاب نسبت به عدم ارائه کرایه مناسب و هزینه‌های بالا از سمت گمرک افغانستان در پارکینگ انتظار مرز دوغارون معطل شدند که با پیگیری‌ها و مراودات انجام شده امروز با رفع برخی مشکلات این صف طولانی در حال روان شدن است.

وی افزود: افت بار و تلف شدن وقت راننده در این شرایط اقتصادی بسیار نگران کننده است و امیدواریم مسئولان گمرک افغانستان زیرساخت‌های لازم را جهت پذیرش رانندگان ایرانی هرچه زودتر فراهم کنند تا هرچند وقت یکبار شاهد این معطلی کامیون‌های ترانزیت در مرز دوغارون نباشیم.

آخوندزاده اظهار کرد: اکنون ۲۰۰ دستگاه کامیون از گمرک اسلام قلعه در افغانستان برای بارگیری فرآورده‌های نفتی وارد منطقه ویژه اقتصادی دوغارون شده است که با ورود این تعداد کامیون در هفته جاری توقف کامیون‌های در صف انتظار تخلیه در مرز دوغارون به حداقل می‌رسد و روند تردد ناوگان حمل و نقل کامیون‌های سوخت نیز به حالت عادی برگشته است.

وی بیان کرد: گمرک دوغارون با بیش از ۱۰۰ سال قدمت یکی از پنج گمرک برتر در کشور است و می‌توان گفت تمام ترانزیت کالا به سمت افغانستان از طریق این معبر رسمی صورت می‌گیرد.

مدیر اجرایی منطقه ویژه اقتصادی دوغارون اظهار کرد: بیشترین حجم کار این گمرک، ترانزیت کالا از طریق بندرعباس بوده و کالاهای تجار افغانستانی، پاکستانی و گاه هندی و دیگر ملل همسایه افغانستان از طریق کشورهای حوزه خلیج فارس به گمرک‌های بندرعباس، بندر لنگه و دیگر گمرکات مرزی آن کشورها منتقل و از آنجا به گذرگاه رسمی دوغارون ترانزیت می‌شوند.

وی افزود: در راستای تسهیل ورود و خروج خودروهای سنگین در منطقه ویژه اقتصادی دوغارون ساعات کار این منطقه روزانه ۱۰ ساعت از هفت تا ۱۷ تعیین شده است.

گمرک دوغارون در فاصله ۱۸ کیلومتری تایباد قرار دارد و روزانه تعداد زیادی کامیون ترانزیت از آن برای مراودات تجاری و اقتصادی عبور می‌کنند.

افغانستان کشورهای حوزه خلیج فارس مشکلات منطقه ویژه اقتصادی گفتگو با ایلنا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر