کد خبر: 944093 A

دادستان عمومی قزوین:

دادستان عمومی و انقلاب قزوین گفت: نگاه پیشگیرانه باید در محوریت برنامه‌های مدیریت شهری به عنوان یک اصل تلقی شود و تمامی طرح‌ها بر پایه رعایت مسائل پیشگیرانه اجرا شوند.

به گزارش‌خبرنگار ایلنا از قزوین، محمد قاسمی در نشست مسئولان قضایی استان با شهردار و مدیران شهری قزوین که در سالن مفاخر شهرداری برگزار شد، اظهار کرد: مجموعه مدیریت شهری در ارتقای امنیت عمومی نقش بسیار سازنده‌ای دارد و مسائل امنیتی در احداث اماکن عمومی از جمله پارک‌ها، تفرجگاه‌ها، اماکن ورزشی و ... باید مورد توجه قرار گیرد.

دادستان قزوین بیان کرد: جرائم گوناگونی از جمله نزاع و درگیری، فروش موادمخدر، مزاحمت برای خانواده‌ها، سرقت و... در این اماکن به وقوع می‌پیوندد و اگر خلاهای امنیتی موجود مرتفع شود، بی‌تردید کاهش چشمگیر جرائم و آسیب‌های اجتماعی را شاهد خواهیم بود.

قاسمی ادامه داد: پیگیری مسائل شهری در حوزه‌های مختلف از باب احیای حقوق عامه در دستور کار تشکیلات قضایی قرار دارد و عزم جدی دستگاه قضایی در حل این مسائل و مشکلات در راستای منافع عمومی است.

وی با بیان اینکه نگاه پیشگیرانه باید اولویت برنامه‌ها و اقدامات شهرداری قرار گیرد، بیان کرد: برخی از برنامه‌ها و اقدامات اجرایی حوزه شهری گاهی با آسیب‌های جبران ناپذیری همراه شده و موجب نارضایتی عمومی می‌شود.

مقام قضایی استان افزود: حفظ حقوق شهروندی، احیای حقوق عامه و رعایت عدالت اجتماعی و اقتصادی و همچنین توسعه متوازن، انتظارات به حقی است که شهروندان از تمامی دستگاه‌ها و نهادها و به خصوص مجموعه مدیریت شهری دارند و نباید تبعیض و بی عدالتی در توزیع خدمات و امکانات شهری وجود داشته باشد.

دادستان قزوین در ادامه از گله مندی مردم در حوزه نظارت بر ساخت و سازهای ساختمانی یاد کرد و افزود: متاسفانه تخلفات ساختمانی و ساخت و ساز غیرمجاز در سطح قزوین رو به افزایش است و یکی از علل آن، جریمه محور بودن کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها است.

قاسمی یادآور شد:متاسفانه این ذهنیت برای مردم ایجاد شده که با پرداخت جریمه، هر تخلفی قابل خرید است بنابراین این نگاه به تخلفات ساختمانی باید اصلاح شود و در این خصوص باید مصالح عمومی و اصول فنی و شهرسازی در نظر گرفته شود.

وی در ادامه بیان  کرد: اجرای به موقع و دقیق آرای کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها، به خصوص در مورد تخریب و اعاده وضع به حال سابق تخلفات ساختمانی، نقش زیادی در کاهش تخلفات و پیشگیری از وقوع آن دارد.

مقام قضایی استان ادامه داد: یکی از دغدغه‌های فعلی که نیاز به ساماندهی فوری دارد، موضوع دست فروشان است که باید در دستور کار شهرداری قرار گیرد و دادستانی و سایر دستگاه‌ها نیز باید نقش خود را ایفا کنند.

دادستان قزوین خاطر نشان کرد: احیای حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم دو سیاست راهبردی قوه قضائیه در دوره مدیریت جدید است و باید تمامی دستگاه‌ها و نهادها اقدامات خود را بر این اساس برنامه ریزی و اجرایی کنند.

قاسمی گفت: یکی از برنامه‌های راهبردی دادستانی قزوین در سال جاری، مطالبه اقدامات نهادهای مختلف در این راستا است و چنانچه دستگاهی در انجام وظایف و تکالیف قانونی‌کوتاهی یا سهل‌انگاری کند، باید پاسخگو باشد.

اجتماعی و اقتصادی انقلاب پیشگیری از وقوع جرم خانواده تخلفات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر